Niemal wszystkie krajowe fundusze inwestycyjne na minusie w listopadzie

Z rynku

Przy wyraźnych spadkach na giełdach i trendzie wzrostowym na rentownościach, niespełna 40 z 800 dostępnych na rynku funduszy detalicznych zakończyło miesiąc nad kreską - poinformowały Analizy .pl w raporcie. Traciły 22 z 23 kategorii, a najsłabiej wypadły m.in. inwestujące w krajowe akcje.

Inwestorzy patrzący na wyniki inwestycji
Fot. stock.adobe.com/ joyfotoliakid

Przy wyraźnych spadkach na giełdach i trendzie wzrostowym na rentownościach, niespełna 40 z 800 dostępnych na rynku funduszy detalicznych zakończyło miesiąc nad kreską - poinformowały Analizy .pl w raporcie. Traciły 22 z 23 kategorii, a najsłabiej wypadły m.in. inwestujące w krajowe akcje.

Już dawno w tabeli z wynikami funduszy inwestycyjnych nie było aż tak czerwono.

"Spośród ponad 800 rozwiązań detalicznych, zaledwie niespełna 40 zdołało wypracować stopę zwrotu wyższą od zera. Większość znalazła się pod kreską, a różnica pomiędzy najlepszym a najgorszym funduszem w listopadzie sięgnęła aż 30 pkt proc." - napisali autorzy raportu.

Na 23 kategorie funduszy inwestycyjnych jedynie rozwiązania dłużne zagraniczne dały w listopadzie zarobić

Jak podano w raporcie, na 23 kategorie funduszy inwestycyjnych jedynie rozwiązania dłużne zagraniczne dały w listopadzie zarobić, średnio zyskując 2,3 proc.

Pozostałe grupy zanotowały spadki, w tym największe dotknęły funduszy mieszanych polskich aktywnej alokacji (średnio -7,3 proc.), akcji polskich uniwersalnych (-6,8 proc.) oraz akcji polskich małych i średnich spółek (6 proc.).

W listopadzie większość indeksów giełdowych znalazła się pod kreską

Analitycy zwrócili uwagę, że w listopadzie większość indeksów giełdowych znalazła się pod kreską. Amerykański S&P 500 stracił w skali miesiąca o 1,2 proc., niemiecki DAX spadł o 3,8 proc., a warszawskie WIG i WIG20 straciły po ok. 8 proc. Z kolei mWIG40 stracił blisko 7 proc., a sWIG80 nieco ponad 5 proc.

"Co popsuło nastroje giełdowych graczy? Z jednej strony, jest to reakcja na politykę banku centralnego Stanów Zjednoczonych, który w listopadzie rozpoczął tzw. tapering (ograniczanie skali miesięcznego skupu aktywów o 15 mld dolarów), a w przyszłym roku ruszy z podwyżkami stóp procentowych. Z drugiej strony, inwestorów z rynku akcji przepłoszył Omikron, nowy wariant koronawirusa rodem z RPA, który ponownie przypomniał o ryzyku lockdownów i ich konsekwencji gospodarczych" - podali analitycy.

"Listopadowe spadki na giełdach pomogły jedynie tzw. funduszom short, których strategia zakłada zarabianie wyłącznie wtedy, gdy rynki akcyjne tracą" - zauważyli.

Żaden z funduszy stosujących tradycyjną strategię z segmentu akcji polskich nie uzyskał dodatniej stopy zwrotu

Dodali, że żaden z funduszy stosujących tradycyjną strategię z segmentu akcji polskich nie uzyskał dodatniej stopy zwrotu.

Kategorie funduszy inwestujących na krajowym rynku długu traciły w listopadzie między 0,9 proc. w przypadku papierów korporacyjnych do 2,4 proc. w przypadku długoterminowych papierów skarbowych.

"Rynek obligacji skarbowych znalazł się w listopadzie pod wpływem dwóch przeciwstawnych sił. Z jednej strony rentowności rosły ze względu na wysokie odczyty inflacyjne i oczekiwanie na dalszą normalizację polityki pieniężnej przez banki centralne. Z drugiej strony, pojawienie się Omikronu doprowadziło do ucieczki inwestorów w stronę bezpiecznych aktywów, co z kolei nieco wsparło pod koniec listopada wyceny papierów rządowych USA" - napisali autorzy zestawienia.

Czytaj także: Z funduszy inwestycyjnych odpłynęło netto 3,6 mld zł w październiku >>>

"W efekcie, rentowności polskich obligacji wzrosły powyżej 3 proc., podczas gdy dochodowość amerykańskich 10-latek spadła do 1,45 proc., a niemieckich do -0,35 proc. W takim otoczeniu żadnemu funduszowi z grupy dłużnych polskich skarbowych nie udało się wypracować zysku" - dodali.

Listopad nie był też zbyt łaskawy dla surowców. Cena ropy naftowej spadła do 66 dolarów za baryłkę. Złoto z kolei najpierw drożało, a potem potaniało do 1.777 dolarów za uncję. Fundusze surowcowe średnio traciły w listopadzie 1,5 proc. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: