Niemieccy inwestorzy z optymizmem patrzą w przyszłość

Komentarze ekspertów

Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów z Europy przyciągnęły informacje napływające zza Odry, gdzie w ubiegłym miesiącu indeks instytutu ZEW spadł z poziomu 54.8 pkt do 53.3 pkt.

Zdaniem ekonomistów, pogorszenie nastrojów panujących wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych jest związane przede wszystkim ze spowolnienia światowej gospodarki, co w istotny sposób wpływa m.in na ograniczenie perspektyw dla eksportu. Mimo to, większość analityków w dalszym ciągu oceania aktualną sytuację ekonomiczną Niemiec jako dobrą, co powinno sprzyjać hossie na tamtejszym parkiecie. Ponad połowa ankietowanych spodziewa się w najbliższym czasie kontynuacji wzrostów zarówno europejskiego indeksu Stoxx 50, jak i niemieckiego DAX – ten od początku roku wzrósł o prawie 22%.

150424.Wake.up.cal.01.550x

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych dotyczących bilansu handlu zagranicznego Japonii oraz dynamiki inflacji CPI w Australii. O godz. 10.30 został także opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia BoE. Popołudniu poznamy natomiast informacje obrazujące kondycję amerykańskiego rynku nieruchomości.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: