Niepokojący wzrost przestępczości ubezpieczeniowej

Raporty

Przestępczość ubezpieczeniowa to coraz poważniejszy problem, wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Eksperci Ubea.pl przeanalizowali dla aleBank.pl dane zawarte w raporcie PIU.

napis Insurance fraud, mężczyzna trzymający lupę, pochylony nad dokumentami
Fot. stock.adobe.com / Africa Studio

Przestępczość ubezpieczeniowa to coraz poważniejszy problem, wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Eksperci Ubea.pl przeanalizowali dla aleBank.pl dane zawarte w raporcie PIU.

Ubea.pl zwracała niedawno uwagę, że w czasie pandemii wzrosło zainteresowanie firmowymi ubezpieczeniami od ryzyk cyfrowych. Taka sytuacja ma oczywiście związek ze wzmożoną aktywnością przestępców.

Łączna liczba wykrytych przypadków wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych - wzrost o 36%

Warto zdawać sobie sprawę, że nie próżnują również osoby zajmujące się procederem wyłudzania świadczeń ubezpieczeniowych. Taki wniosek potwierdzają niedawno opublikowane dane PIU.

Eksperci postanowili dokładniej przyjrzeć się nowemu raportowi na temat przestępczości ubezpieczeniowej, który opublikowała PIU. Dane wskazują, że wyścig pomiędzy ubezpieczycielami oraz przestępcami nadal trwa.

Roczna liczba wyłudzeń wzrosła o ponad jedną trzecią

Rosnąca liczba wykrytych przypadków wyłudzeń ubezpieczeniowych może świadczyć o coraz lepszej skuteczności działań podejmowanych przez zakłady ubezpieczeń. Tym niemniej, statystyki dotyczące minionego roku wydają się niepokojące. Jeżeli porównamy dane PIU z 2019 roku oraz 2020 roku, to można obliczyć, że doszło do następujących zmian:

- Łączna liczba wykrytych przypadków wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych - wzrost o 36%;

- Liczba wykrytych przypadków wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych z polis na życie - wzrost o 188%;

- Liczba wykrytych przypadków wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych z polis majątkowych - wzrost o 11%;

- Łączna wartość udaremnionych wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych - wzrost o 2%;

- Wartość udaremnionych wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych z polis na życie - wzrost o 9%;

- Wartość udaremnionych wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych z polis majątkowych - wzrost o 1%;

- Średnia wartość wykrytego wyłudzenia w przypadku wszystkich polis - spadek o 25%;

- Średnia wartość wykrytego wyłudzenia w przypadku ubezpieczeń na życie - spadek o 62%;

- Średnia wartość wykrytego wyłudzenia w przypadku ubezpieczeń majątkowych - spadek o 9%.

Łączna wartość udaremnionych wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych - wzrost o 2%

Powyższe wyniki opierające się na danych Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdzają, że wzrost skali przestępczości ubezpieczeniowej jest niepokojący. Chodzi przede wszystkim o ubezpieczenia na życie, gdzie odnotowano bezprecedensowy wzrost liczby stwierdzonych przypadków wyłudzeń.

O tym, że przestępcy chętnie przenoszą swój proceder do działu pierwszego ubezpieczeń było wiadomo już od dawna. Tym niemniej, ubiegłoroczne statystyki zaskakują. Miały one związek przede wszystkim z częstymi próbami wyłudzenia pieniędzy dotyczącymi rzekomego leczenia szpitalnego i operacji.

‒ Wyłudzenia na tzw. fikcyjny zgon także były częstsze, ale miały mniejsze znaczenie w kontekście rocznego wzrostu liczby przypadków wynoszącego aż 188% ‒ wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły o 15% w trzecim kwartale 2021 roku; kontynuacja wzrostu stawek polis cybernetycznych

Z polis „życiowych” często wyłudzane są niewielkie sumy

Polska Izba Ubezpieczeń podała również, że średnia jednostkowa wartość wyłudzeń dotyczących fikcyjnego leczenia jest niewielka. Częste bywają próby wyłudzenia sumy wynoszącej np. 1000 ‒ 2000 zł.

W kontekście tej informacji i poprzednio opisywanych statystyk nie można się dziwić, że średnia wartość udaremnionego wyłudzenia w dziale pierwszym ubezpieczeń spadła aż o 62%.

Koszty nieujawnionej przestępczości ubezpieczeniowej w dziale pierwszym poniosą też uczciwe osoby i firmy wykupujące polisy na życie (poprzez wyższy poziom składek)

Przypadek związany z wyłudzeniami kosztów fikcyjnego, sztucznie wymuszonego lub przedłużonego leczenia potwierdza, że nie tylko oszustwa ubezpieczeniowe o dużej jednostkowej wartości są kłopotliwe dla ubezpieczycieli.

‒ Trzeba pamiętać, że koszty nieujawnionej przestępczości ubezpieczeniowej w dziale pierwszym poniosą też uczciwe osoby i firmy wykupujące polisy na życie (poprzez wyższy poziom składek) ‒ podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: Ubea.pl

Czytaj także: Dlaczego w Brukseli warto pilnować interesów polskich zakładów ubezpieczeniowych i ich klientów?

Niepokojące informacje napływają również zza granicy

Eksperci zwracają uwagę, że sygnały napływające zza granicy również wskazują na wykorzystywanie specyficznych warunków pandemii przez ubezpieczeniowych przestępców.

Przykładem może być niedawny raport firmy Aviva (The Aviva Fraud Report: The online fraud epidemic during the pandemic). Ta analiza informuje, że za granicą wzrosła popularność przestępstw związanych między innymi z podszywaniem się pod przedstawicieli ubezpieczyciela.

‒ W przypadku wspomnianych przestępstw oszust, jako fikcyjny pracownik lub agent firmy ubezpieczeniowej, próbuje zdalnie namówić ofiarę na wykupienie np. jednej z polis inwestycyjnych ‒ opisuje Andrzej Prajsnar

Scenariusz przestępstwa zakłada oczywiście przejęcie przez oszusta środków, które mają być rzekomo przeznaczone na inwestycje. W polskich warunkach opisywany mechanizm oszustwa jest mniej atrakcyjny dla przestępców, gdyż rodacy posiadają raczej niewielki kapitał emerytalny, a ubezpieczenia inwestycyjne są mniej popularne niż na przykład w Wielkiej Brytanii.

‒ Tym niemniej, trzeba zwracać szczególną uwagę na oferty rzekomych przedstawicieli firmy ubezpieczeniowej ‒ podsumowuje Paweł Kuczyński.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: