Nieruchomości: Emerytura za mieszkanie

KF 2010.01-03 (styczeń - marzec 2010)

Kiedy ZUS staje się niewydolny warto pomyśleć o tym jak zdobyć trochę gotówki, tak aby jesień życia przyniosła nam odrobinę radości, a nie tylko nerwowe liczenie pieniędzy od emerytury do emerytury. Sposobem może być odwrócona hipoteka lub, któryś z produktów.

Jan Osiecki

Na czym polega? Najprościej mówiąc osoby starsze, które nie chcą lub nie mają komu przekazać po śmierci swojego mieszkania- oddają je bankowi lub instytucji finansowej w zamian za prawo dożywotniego zamieszkania oraz comiesięczną rentę. To trochę jak z dylematem dotyczącym ciasteczka: w tym wypadku da się je zjeść i jednocześnie dalej mieć. Po śmierci bank sprzedaje nieruchomość i zarabia na różnicy między wypłaconą rentą. Dlatego jej wysokość jest zależna nie tylko o wartości mieszkania czy domu ale także od wieku oraz płci osoby, która decyduje się na odwróconą hipotekę. Kobiety żyją dłużej, więc ich comiesięczna wypłata będzie niższa.

Niestety ten system ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: