Niesprawiedliwa Rodzina na Swoim

Finanse i gospodarka

Nowe limity cen mieszkań klasyfikowanych do Programu Rodzina na Swoim wzrosły w porównaniu z wrześniem w 21 miastach i regionach, a w 13 obniżyły się. Mieszkanie na kredyt z dopłatami da się obecnie znaleźć w: Gdańsku, Warszawie, Katowicach i Łodzi. Praktycznie niemożliwe jest to w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Zainteresowani kredytami z dopłatami do odsetek, którzy po zmianie zasad programu Rodzina na Swoim od 31 sierpnia, stracili nadzieję na skorzystanie z programu powinni spojrzeć na nowe warunki. Bardzo mocno ścięte, przez zmianę ustawy limity cen nieruchomości kwalifikowanych do programu od października poszły w części lokalizacji nieco w górę.

Zyskała Bydgoszcz, straciła Warszawa

Nieznacznie wyższe ceny mieszkań niż we wrześniu wchodzą obecnie w grę w: Szczecinie, Kielcach, Opolu oraz Białymstoku. Wśród większych aglomeracji wyższe stawki mają: Poznań (+3,8 proc.) – 5322 zł – dla mieszkań nowych i 4258 zł dla mieszkań używanych, Katowice (+ 4,3 proc.). Nowa cena w stolicy Śląska dla rynku pierwotnego to 4112,5 zł, a dla wtórnego 3290 zł. Nieznaczna różnica na plus jest także we Wrocławiu (+1,4 proc.), pozwala na zakupy za 5 tys. zł za mkw. na rynku pierwotnym i za 4 tys. zł na wtórnym.

Na tym jednak koniec dobrych wiadomości.

Ceny mieszkań możliwych do sfinansowania kredytem z dopłatami mocno, bo o ponad 8 proc. spadły w Warszawie do 6435 zł na rynku pierwotnym i do 5148 zł na rynku wtórnym. Jeszcze tańszych lokali muszą szukać osoby kupujące mieszkania w woj. mazowieckim poza stolicą. Ceny obniżyły się tu o blisko 4 proc. do 3636 zł dla mieszkań nowych i do 2908 zł dla używanych. Od października wśród tańszych mieszkań muszą też wybierać amatorzy RnS w: Krakowie, Gdańsku oraz Rzeszowie i okolicach.

111009.rodzina.na.swoim.500x

Nieźle w Gdańsku, beznadziejnie we Wrocławiu

Wraz z firmą redNet Consulting sprawdziliśmy, jakie klient ma obecnie szanse znaleźć mieszkanie odpowiadające wymaganiom cenowym programu Rodzina na Swoim. Wśród siedmiu największych aglomeracji zupełnie nieźle przedstawia się sytuacja w Gdańsku. Tam ponad jedna trzecia mieszkań, o powierzchni do 50 mkw., oferowanych przez deweloperów, ma ceny niższe lub równe limitowi wynoszącemu 4877,5 zł za mkw. I takie lokale też najlepiej się w Gdańsku sprzedają. Jak wynika z danych redNet Consulting ponad połowa mieszkań, które klienci kupili w III kwartale miała właśnie do 50 mkw. powierzchni i cenę za metr nieprzekraczającą 4877 zł.

111009.rodzina.na.swoim.02.550x

W Warszawie nawet po drastycznej obniżce limitu ceny mkw. akceptowanego przez program RnS, nadal klasyfikuje się do niego niemal jedna czwarta lokali o powierzchni do 50 mkw. Według analiz redNet Consulting nie najgorzej jest także w Katowicach. Tam ponad jedna piąta mieszkań wystawianych przez deweloperów ma ceny nieprzekraczające limitu stosowanego dla kredytów z dopłatami do odsetek, czyli 4112 zł za mkw. Z pozostałych aglomeracji pewne szanse na znalezienie odpowiedniego nowego mieszkania mają jeszcze łodzianie, gdzie takich lokali jest niecałe 13 proc. Ale w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu praktycznie nie da się kupić nowego mieszkania nadającego się do sfinansowania kredytem z dopłatami do odsetek.

Program, który przed zmianą był postrzegany jako rozwiązanie nazbyt hojnie współfinansujące odsetki kredytów, nierzadko zaciąganych na zakup apartamentów, a nie skromnego pierwszego mieszkania, po modyfikacji znów pokazuje słabe strony. Części miast i województw daje możliwość korzystania z kredytów z dopłatami przy zakupie nieruchomości, podczas gdy inne regiony takiej możliwości całkowicie pozbawia.

Dla kogo kredyt z dopłatami?

Kredyt z dopłatami do odsetek może dostać osoba samotnie wychowująca dziecko, małżeństwo lub rodzina z dziećmi, a od 31 sierpnia także singiel. Osoby samotne otrzymają go tylko pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie były właścicielami nieruchomości. Dla pozostałych znaczenie ma stan obecny – czy właśnie w chwili aplikowania nie są posiadaczami nieruchomości.

Singiel kredytem z dopłatami może sfinansować mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 mkw. Ale dopłaty będzie miał liczone tylko do części kredytu finansującego 30 mkw. Osoby samotnie wychowujące dzieci i małżeństwa mogą kupować mieszkania do 75 mkw. z dofinansowaniem na 50 mkw. lub kupować i budować domy o powierzchni do 140 mkw. z czego kredyt z dopłatami obejmie 70 mkw.

Starający się o kredyt z dopłatami nie mogą mieć w poprzednim roku kalendarzowym ukończonych 35 lat lub więcej. Limit wieku w przypadku małżeństw dotyczy obojga, jeśli więc jeden z małżonków nie skończył 35 lat uzyskanie kredytu jest nadal możliwe.

Dopłaty do kredytów trwają pierwszych 8 lat i obejmują połowę odsetek kredytu. Nie chodzi jednak o dowolne stawki oprocentowania kredytu lecz konkretne odsetki. Bank Gospodarstwa Krajowego aktualizuje je co kwartał. Od października stopa referencyjna dla której wyliczana jest połowa odsetek wynosi 6,72 proc. Dla porównania w poprzednim kwartale było to 6,43 proc.

Halina Kochalska, Open Finance
Marcin Gołębiowski, redNet Consulting

Udostępnij artykuł: