Niezwykły koncert Filharmoników Berlińskich w Warszawie

Tylko u nas

Owacjami na stojąco zakończył się koncert Filharmoników Berlińskich, którzy wystąpili pod batutą Sir Simona Rattle’a w Filharmonii Narodowej 12 listopada. Deutsche Bank Polska, wyłączny partner orkiestry, był mecenasem tego wydarzenia. Muzycy wykonali poruszającą Stabat Mater Karola Szymanowskiego i arcydzieło muzyki poważnej - IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Bilety na koncert Filharmoników Berlińskich rozeszły się w ciągu kilku godzin, nie dziwiła więc długa kolejka melomanów oczekujących pod kasami na dodatkowe wejściówki przed koncertem. Ostatni raz Filharmonicy Berlińscy koncertowali w Polsce pięć lat temu. Sir Simon Rattle należy do najwybitniejszych dyrygentów współczesnych. W programie koncertu znalazły się Stabat Mater  Karola Szymanowskiego, jednego z najbardziej cenionych przez tego dyrygenta polskich kompozytorów i arcydzieło muzyki symfonicznej, brawurowo wykonana IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Solistami koncertu byli sopran Sally Matthews, alt Bernarda Fink, tenor Christian Elsneri bas Hanno Mueller Brachmann. Na scenie wystąpił także chór Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego.

Występ w Warszawie zakończył się kilkunastominutową owacją na stojąco. Należał do cyklu koncertów zaplanowanych przez Berliner Philharmoniker z okazji 25 lecia upadku muru berlińskiego. Zespół wystąpił w najważniejszych miastach centralnej Europy – świadkach przełomowych wydarzeń 1989 roku: 9 listopada w Berlinie (dokładnie w dzień rocznicy), następnie w Warszawie, Budapeszcie (14 listopada) i Pradze (15 listopada). W Berlinie i Warszawie zespół wraz z solistami wykonał ten sam program, a Stabat Mater Karola Szymanowskiego zadedykował pamięci ofiar podziału Europy.

Filharmonicy Berlińscy to jeden z najważniejszych zespołów symfonicznych na świecie, posiadający ponad 130-letnią tradycję. W 2002 roku dyrektorem artystycznym Orkiestry został Sir Simon Rattle, przejmując batutę po wielkich poprzednikach: Claudio Abbado i Herbercie von Karajanie. Wśród Filharmoników Berlińskich znajdują się przedstawiciele niemal 20 narodowości, w tym kilku polskich muzyków. Berlińscy Filharmonicy zostali uznani przez magazyn muzyczny “Gramophone” za jedną z pięciu najlepszych orkiestr świata.

– Wspieranie kultury jest jednym z filarów naszej globalnej strategii. Od dwudziestu pięciu lat jesteśmy partnerem Filharmoników Berlińskich. Cieszymy się, że jedna z najlepszych orkiestr świata po 5 latach znowu zagrała dla polskich melomanów. Jesteśmy przekonani, że ten niezwykły koncert na długo pozostanie w pamięci słuchaczy – powiedział Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank Polska.

Współpraca Deutsche Bank z Berliner Philharmoniker zaczęła się w roku 1989, w czasach dynamicznych przemian politycznych. Dzięki wieloletniemu mecenatowi, w ramach realizowanego wspólnie programu popularyzacji muzyki klasycznej, udało się zrealizować szereg inicjatyw, między innymi projekt internetowej filharmonii – “Digital Concert Hall”, w ramach którego ponad 300 tysięcy zarejestrowanych internautów może na żywo uczestniczyć koncertach Orkiestry w sieci. Niezwykle ważnym elementem współpracy Banku z Orkiestrą są także projekty edukacyjne, w których do tej pory udział wzięło 30 tysięcy młodych osób.

Źródło: Deutsche Bank Polska S.A.

 

Udostępnij artykuł: