Niższe stopy procentowe, tańsze kredyty?

Finanse osobiste / Gospodarka

Wykres na tle polskich pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/wawritto

Stopy procentowe na razie pozostają bez zmian, stopa referencyjna wynosi 1,50%, jednak wypowiedź Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego wskazuje na to, że wszystko może się zmienić.

Jarosław Sadowski z #Expander: obniżka stóp procentowych może nastąpić, ale tylko wtedy, gdy bardzo mocno pogorszy się koniunktura w Polsce #StopyProcentowe #kredyty

Czy informacja o potencjalnych obniżkach stóp procentowych w Polsce to dobra wiadomość dla kredytobiorców?

– Obniżka stóp procentowych może nastąpić, ale tylko wtedy, gdy bardzo mocno pogorszy się koniunktura w Polsce. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, w którym stopy procentowe zostaną na takim samym lub zbliżonym poziomie – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Dobra wiadomość dla kredytobiorców

To dobra informacja dla kredytobiorców, ponieważ niedawno ostrzegano przed podwyżkami stóp, co wiązałoby się ze wzrostem kosztów kredytów i spadkiem ich dostępności. Czego natomiast mogą spodziewać się osoby, które dopiero będą zaciągać kredyty?

– W przypadku nowo udzielanych kredytów ceny mogą wzrosnąć, ponieważ ich koszty nie zależą wyłącznie od NBP, ale także od banków ustalających swoje marże – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Druga strona medalu

Istnieje także druga strona medalu, gdzie obniżka stóp procentowych wiąże się z pogorszeniem stanu gospodarki w Polsce.

– Oznacza to, że biorąc kredyt na 300 tys. zł na 25 lat, rata kredytu spadłaby nam o około 160 zł co wydaje nam się atrakcyjne, ale w rzeczywistości sytuacja w jakiej by doszło do takiej obniżki (np. oprocentowanie kredytu spada nam z 4% do 3%) jest ściśle związana z pogorszeniem się koniunktury w naszym kraju. Kredyty były by tańsze, tylko balibyśmy się je zaciągać – tłumaczy Jarosław Sadowski.

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Rafał Schurma, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, zastępca redaktora naczelnego Agencji Informacyjnej MarketNews24.

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: