NN TFI wprowadziło do oferty pierwszy fundusz pasywny oparty na indeksie WIG-ESG

Z rynku

NN Investment Partners TFI (NN TFI) wprowadziło do swej oferty pierwszy fundusz pasywny NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania, podała spółka. Tego samego dnia ruszyły notowania WIG-ESG - nowego indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Fundusz zarządzany przez NN Investment Partners TFI będzie dążył do odwzorowania notowań tego właśnie wskaźnika.

Notowania giełdowe, okulary i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/carloscastilla

NN Investment Partners TFI (NN TFI) wprowadziło do swej oferty pierwszy fundusz pasywny NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania, podała spółka. Tego samego dnia ruszyły notowania WIG-ESG - nowego indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Fundusz zarządzany przez NN Investment Partners TFI będzie dążył do odwzorowania notowań tego właśnie wskaźnika.

NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania łączy zalety funduszu pasywnego oraz odpowiedzialnego społecznie i środowiskowo #GPW #WIGESG

"NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania łączy zalety funduszu pasywnego oraz odpowiedzialnego społecznie i środowiskowo. Jest tani - maksymalna opłata za zarządzanie to 0,8% dla inwestorów instytucjonalnych i 0,99% dla indywidualnych i przejrzysty - dokładnie wiadomo, skąd się bierze stopa zwrotu. Strategia inwestycyjna funduszu dopuszcza niewielkie odchylenia względem indeksu, co do zasady jednak jej celem jest replikacja WIG-ESG" - czytamy w komunikacie.

Coraz większa świadomość klientów

"Świadomość klientów TFI w dziedzinie opłat pobieranych przez fundusze jest coraz większa. Uruchamiając tani fundusz pasywny odpowiadamy na ich zmieniające się oczekiwania. Dodatkowo NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania uzupełni naszą gamę funduszy odpowiedzialnych. Oferujemy już NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania, w którym włączenie analizy ESG do procesu inwestycyjnego jest najgłębsze - do portfela funduszu trafiają wyłącznie spółki realizujące Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Stopień niżej znajduje się NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania, który wyklucza całkowicie z portfela pewne grupy emitentów (np. spółki opierające działalność na węglu) i równolegle do standardowej analizy fundamentalnej promuje spółki o wysokich ocenach ESG. Schodząc jeszcze niżej, trafiamy na NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania, który do portfela dodaje ESG w podstawowym zakresie" - skomentował zarządzający NN Investment Partners TFI Radosław Sosna, cytowany w materiale.

WIG-ESG grupuje spółki z indeksów WIG20 i mWIG40

WIG-ESG grupuje spółki z indeksów WIG20 i mWIG40, ale wagi poszczególnych emitentów są inne niż w indeksach źródłowych. Spółki o wysokich ocenach pod względem kryteriów ESG (environmental - środowiskowych, social - społecznych i governance - ładu korporacyjnego) są premiowane wyższym udziałem w WIG-ESG. Z kolei przedsiębiorstwom, które wypadają słabo, jest przyznawane mniej miejsca w indeksie i - w efekcie - również w portfelu NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania, wskazano także."Indeks WIG-ESG jest odpowiedzią Giełdy Papierów Wartościowych na rosnące zainteresowanie inwestorów giełdowych tematyką odpowiedzialnego inwestowania. Na świecie występuje coraz silniejszy trend inwestowania w akcje przedsiębiorstw uwzględniających w swojej działalności kwestie odpowiedzialności społecznej i środowiskowe oraz dbające o relacje ze swoimi interesariuszami. Ponadto wpływ na udział spółki w indeksie będzie miał stopień przestrzegania przez spółki giełdowe najwyższych standardów ładu korporacyjnego. Indeks WIG-ESG jest obliczany przez GPW, a przy kompozycji jego portfela pod uwagę brane są informacje dostarczane przez niezależną firmę z międzynarodową renomą" - powiedziała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.Czytaj także: GPW zaprezentowała portfel indeksu WIG-ESG >>>

NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania powstał z przekształcenia funduszu dla inwestorów instytucjonalnych NN FIO Akcji 2, o aktywach rzędu 1,6 mld zł. Zamiarem NN Investment Partners TFI jest włączenie go do funduszu parasolowego NN FIO po otrzymaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego (wniosek został już złożony). W ten sposób NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania stanie się dostępny dla inwestorów indywidualnych, podsumowano.NN Investment Partners TFI zajmuje czwartą pozycję pod względem wartości aktywów. TFI zarządza 36 funduszami otwartymi oraz zamkniętymi o różnych klasach ryzyka (akcji, absolutnego zwrotu, mieszane, obligacyjne oraz pieniężne).GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: