Nniedostępne finanse: Otwórzcie drzwi !

NBS 2011/03

W Australii aż 67 proc. respondentów uznało, że rozumie termin procentu składanego, ale posłużyć się nim, aby rozwiązać zadanie, potrafiło tylko 28 proc. W Kanadzie wybór inwestycji finansowej był dla wielu osób bardziej stresujący niż wizyta u dentysty.

Badania przeprowadzone w 34 krajach OECD dowodzą, że wiedza finansowa obywateli jest niska nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii konsumenci, w sposób aktywny, nie poszukują informacji ekonomicznych np. nie korzystają z ulotek bankowych i unikają kontaktu z doradcami. O wykluczeniu finansowym w tym kraju jako pierwsi powiedzieli… uczeni geografowie w połowie lat 90., wskazując, że pewne grupy społeczne mają ograniczony dostęp do banków. Ich konkluzja wynikała z faktu, że wiele instytucji kredytowych zamykało wówczas placówki w małych miejscowościach, a także w mniej zamożnych i ekskluzywnych dzielnicach. W efekcie, część Brytyjczyków miała problem z dotarciem do banku.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: