Nobel z ekonomii za badanie sposobów zwalczania ubóstwa

Gospodarka

Nobel z ekonomii
Fot. stock.adobe.com/: AliFuat

Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych pamięci Alfreda Nobla została w tym roku przyznana wspólnie Abhijitowi Banerjee, Esther Duflo i Michaelowi Kremerowi „za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem”.

Problem ubóstwa można rozwiązać, dzieląc go na mniejsze i bardziej precyzyjne pytania w obszarach takich jak edukacja i opieka zdrowotna

58-letni Abhijit Banerjee pochodzi z Kalkuty w Indiach. Ma też obywatelstwo amerykańskie i jest profesorem w Massachusetts Institute of Technology. Wraz z Esther Duflo , Michaelem Kremerem  i kilkoma innymi ekonomistami zaproponował eksperymenty jako metodologię odkrywania związków przyczynowych w ekonomii.

46-letnia Esther Duflo jest drugą w historii kobietą, która otrzymała ekonomicznego Nobla. Pierwszą była Elinor Ostrom w 2009 roku. Duflo, z pochodzenia Francuzka (ma też obywatelstwo amerykańskie)  prywatnie jest  żoną profesora Banerjee i pracę doktorską pisała pod jego kierunkiem. Jest najmłodszym laureatem nagrody pamięci Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

55-letni Michael Robert Kremer jest profesorem na Uniwersytecie Harvarda. Stworzył teorię ekonomiczną dotyczącą komplementarności umiejętności zwaną Teorią Rozwoju Gospodarczego Kremera .

Jak rozwiązać problem ubóstwa

Według uzasadnienia Królewskiej Szwedzkiej Akademii  ​​praca trzech ekonomistów pokazała, w jaki sposób można rozwiązać problem ubóstwa, dzieląc go na mniejsze i bardziej precyzyjne pytania w obszarach takich jak edukacja i opieka zdrowotna.

Naukowcy wnieśli wielki wkład w ekonomię rozwoju, która jest obecnie jedną z najbardziej popularnych dziedzin badawczych w ekonomii. Dziedzina ta zajmuje się projektowaniem strategii, pozwalających na wyjście z pułapki ubóstwa najbiedniejszych krajów.

Nagrodzeni ekonomiści  wprowadzili nowe podejście do uzyskiwania sposobów walki z globalnym ubóstwem. Ich metoda polega na rozpatrywaniu wielu różnych przyczyn ubóstwa i próbie radzenia sobie z nimi poprzez przeprowadzanie eksperymentów. Zastanawiali się na przykład jak najskuteczniej poprawiać wyniki edukacyjne lub stan zdrowia dzieci.

W połowie lat 90. najpierw w Kenii, potem w innych krajach  testowali rozmaite sposoby poprawy wyników nauczania młodzieży. W wyniku jednego z badań ponad pięć milionów indyjskich dzieci skorzystało ze skutecznych programów korepetycji w szkołach.

Innym przykładem wykorzystania badań tegorocznych noblistów są dotacje na profilaktyczną opiekę zdrowotną, które zostały wprowadzone w wielu krajach.

Nagroda do podziału w wysokości 9 milionów szwedzkich koron (915 300 USD) jest ufundowana przez Sveriges Riksbank (Bank Centralny Szwecji). Jest przyznawana od 1969 roku.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: