Notus Finanse po 17 latach zmienia prezesa

Kadry

Walne Zgromadzenie Notus Finanse S.A. należącej do międzynarodowej potęgi ubezpieczeniowej Nationale Nederlanden powołało Pawła Komara na stanowisko prezesa zarządu. Zastąpił on tym samym rezygnującego ze stanowiska Roberta Pepłońskiego, który w fotelu prezesa zasiadał od 2004 r., a od dziś będzie pełnił w spółce inne funkcje.

Logo. Notus Finanse
Fot. Notus Finanse

Walne Zgromadzenie Notus Finanse S.A. należącej do międzynarodowej potęgi ubezpieczeniowej Nationale Nederlanden powołało Pawła Komara na stanowisko prezesa zarządu. Zastąpił on tym samym rezygnującego ze stanowiska Roberta Pepłońskiego, który w fotelu prezesa zasiadał od 2004 r., a od dziś będzie pełnił w spółce inne funkcje.

Paweł Komar to jeden z bardziej rozpoznawalnych przedstawicieli młodego pokolenia managerów sektora finansowego. Drugi najmłodszy członek zarządu spółek z GPW, z którymi jest związany od 2006 roku, nagrodzony w 2016 roku tytułem TOP MANAGER branży finansowej w Polsce. Przez wiele lat związany był z innym pośrednikiem działającym na rynku. Jako wiceprezes zarządu Open Finance odpowiadał za obszary sprzedaży i rozwój firmy. Według dostępnych danych był to najlepszy historycznie okres rozwoju sprzedaży w tej firmie i rekordowy pod względem osiąganych wolumenów kredytowych oraz przychodów. Po odejściu Pawła Komara firma już nigdy nie powtórzyła tak dobrych wyników, generując w bieżącym okresie przychody o połowę niższe niż w rekordowym 2018 roku (według publikowanych przez spółkę danych).

Doświadczenie zawodowe

W trakcie swojej wieloletniej kariery Paweł Komar odpowiadał za obszary zarządcze i projektowe, budując jednocześnie kilka organizacji od podstaw. Był członkiem rad nadzorczych w spółkach z branży bankowej i ubezpieczeniowej oraz w towarzystwach funduszy inwestycyjnych czy venture capital. Przewodniczący rady nadzorczej Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. Specjalizuje się w strategiach rozwoju i skalowaniu przedsiębiorstw oraz w obszarach sprzedaży i zarządzania sprzedażą. Pasjonat nowych technologii i spółek growthowych, przedsiębiorca, inwestor w sektorach M&A oraz na rynku private euqity.

Z Notus Finanse związany jest od III kwartału 2018 roku, kiedy objął rolę konsultanta, doradcy Zarządu w segmencie sprzedaży. Po 2 latach od rozpoczęcia współpracy Pawła Komara z Notus Finanse spółka odnotowała 4,5-krotny wzrost wyników sprzedażowych przy niemal dwukrotnym wzroście zatrudnienia i otwarciu kilkudziesięciu nowych placówek. W III kwartale 2018 roku Notus uruchamiał około 700 mln zł kredytów hipotecznych, a II kwartał 2021 roku zamknął kwotą prawie 3 mld udzielonych kredytów.

Dzięki takim wynikom firma jest dziś numerem 2 na rynku pośrednictwa finansowego w Polsce. W samym 2020 roku do Notus Finanse dołączyło kilkaset osób, co jest absolutnym ewenementem na rynku pośrednictwa finansowego. Obecnie spółka zrzesza prawie 2 tysiące ekspertów w sieciach: partnerskiej, agregacyjnej, mobilnej i stacjonarnej.

Nowy skład zarządu

Paweł Komar stanął na czele zarządu 21 sierpnia i w najbliższych tygodniach rozpocznie kompletowanie nowego składu zarządu i pozostałych członków.

- Robert Pepłoński, dotychczasowy wieloletni Prezes Notus Finanse, pozostaje w strukturach firmy i będzie odpowiedzialny za część obszarów sprzedaży – precyzuje Paweł Komar.

Dynamiczny rozwój grupy Nationale-Nederlanden w Polsce generuje równie ambitne plany rozwojowe jej spółki portfelowej, jaką jest Notus.

– Mając zaplecze tak silnego kapitałowo właściciela, jestem przekonany, że razem jesteśmy w stanie osiągać rzeczy ponadprzeciętne. – dodaje Paweł Komar.

Grupa NN jest w trakcie zakupu spółki MetLife w Polsce i Grecji, co po raz kolejny umacnia jej pozycję jako jednego z największych ubezpieczycieli na polskim i europejskim rynku.

Cel strategiczny nowego prezesa

Za cel strategiczny nowy Prezes stawia sobie objęcie przez Notus Finanse pozycji lidera w branży pośrednictwa finansowego, z 20% udziałem w rynku i produkcją kredytów hipotecznych na poziomie 1,5 mld miesięcznie (4,5 mld w kwartale). Ponadto Komar deklaruje: Moja strategia to strategia stabilnej i konsekwentnej ewolucji wspieranej bardzo dynamiczną rekrutacją w połączeniu z osiąganiem „tu i teraz” satysfakcjonujących wyników finansowych. Będę stawiać na zespół wykwalifikowanych ekspertów i partnerów współpracujących ze spółką. Pośrednictwo finansowe to przede wszystkim ludzie. Nastawienie organizacji na wspieranie klienta wewnętrznego jakim są pracownicy, zawsze przekłada się na poprawę jakości obsługi klienta zewnętrznego, zainteresowanego naszymi usługami. Customer Centricity to nasza recepta na dalszą ekspansję. Najlepsi na rynku eksperci finansowi wspierani najnowszą technologią i innowacyjnymi narzędziami oraz najwyższe wskaźniki satysfakcji konsumentów, to Notus Finanse w latach 2022-2025. Liczne badania pokazują, że człowiek i jego relacje w obszarze kontaktu klienckiego są dzisiaj elementem najważniejszym i na tym będziemy chcieli skoncentrować naszą uwagę. Będziemy, co oczywiste, zabiegać o rozwój nowych technologii. Sztuczna inteligencja czy rozwiązania technologiczne nie zastąpią jeszcze dziś relacji międzyludzkich, ale docelowo są według mnie tak samo istotne z punktu widzenia rozwoju firmy, co bieżące wspieranie dystrybucji, skalowanie sprzedaży czy wzrost zatrudnienia i rekrutacji. Na rynku dużo mówi się o technologii, ale na dziś są to często obietnice bez pokrycia. Jestem biznesowo wychowany w strukturze old economy, jeśli chodzi o pośrednictwo finansowe. Nie można mówić o technologii bez kreowania bieżącej EBIDTA. Mówiąc kolokwialnie, taki biznes się po prostu nie opłaca, a żaden akcjonariusz nie godzi się w długiej perspektywie na przepalanie gotówki bez zdecydowanych efektów. Trzeba znaleźć odpowiednią proporcję pomiędzy tymi elementami, żeby odnieść sukces. Podsumowując: dobre, powtarzalne wyniki oraz szeroka wizja rozwoju w oparciu o kapitał ludzki i innowacje to kierunek, w którym będzie podążał Notus w najbliższych latach.

Źródło: Notus Finanse
Udostępnij artykuł: