Nowa moneta okolicznościowa z malarką Olgą Boznańską

Polecamy

W środę 14 września br. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł z serii Polscy malarze XIX/XX w. przedstawiającą artystkę Olgę Boznańską. W sprzedaży znajdzie się do 20 tysięcy sztuk monet.

W środę 14 września br. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł z serii Polscy malarze XIX/XX w. przedstawiającą artystkę Olgę Boznańską. W sprzedaży znajdzie się do 20 tysięcy sztuk monet.

Olga Boznańska urodziła się w 1865 r. w Krakowie. Specjalizowała się głównie w portretach, choć tworzyła też sceny rodzajowe oraz widoki z okna pracowni, wnętrza czy wirtuozowskie martwe natury. Artystka na swoich obrazach przedstawiała dorosłych i dzieci, arystokrację, elity intelektualne i artystyczne, a także osoby z jej najbliższego otoczenia. - Od impresjonistów obrazy Boznańskiej odróżniało przyćmione światło i ograniczona skala barw, a przede wszystkim odmienne pojmowanie celu malarstwa, które miało pokazywać nie powierzchnię zjawisk, ale to, co pod nią głęboko ukryte - wyjaśnia dr Urszula Makowska z Instytutu Sztuki PAN.

Na rewersie monety Polscy malarze XIX/XX w. - Olga Boznańska, zaprojektowanej przez Urszulę Walerzak, widnieje wizerunek artystki wzorowany na Autoportrecie, który dziś znajduję się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z lewej strony rewersu umieszczona została paleta nawiązująca kształtem do jednej z zachowanych palet słynnej malarki. Na jej tle umieszczone zostały daty życia Boznańskiej wraz z sygnaturą. Awers monety przedstawia zaś fragment obrazu Dziewczynka z chryzantemami (dziś w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie). Więcej informacji na temat monety można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.

To już trzynasta moneta wyemitowana z serii Polscy malarze XIX/XX wieku, której celem jest przybliżenie sylwetek najwybitniejszych malarzy polskich tworzących na przełomie XIX i XX wieku - między innymi Jana Matejki, Artura Grottgera oraz Jacka Malczewskiego. Moneta dostępna będzie w cenie 185 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w nakładzie do 20 tys. sztuk.

Kolejna emisja planowana jest na 3 listopada br. - do obiegu wprowadzona zostanie kolejna moneta okolicznościowa o nominale 5 zł z serii Odkryj Polskę - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce "Monety okolicznościowe NBP".

Biuro Prasowe Departament Komunikacji i Promocji Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: