Nowa spółka Torpol w Norwegii

Finanse i gospodarka

Zarząd Torpol S.A. podjął decyzję o powołaniu nowej spółki w Norwegii - Torpol Norge AS. Nowo powstała spółka ma przejąć po rejestracji posiadane zobowiązania i aktywa norweskiego oddziału Torpol. Kapitał zakładowy spółki wyniesie dwa miliony koron (NOK).

– Zgodnie z zapowiedziami zdecydowaliśmy powołać spółkę prawa norweskiego w Oslo, ponieważ konsekwentnie rozwijamy naszą działalność na tym rynku i liczymy na dalszy rozwój. Uważamy, że prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej jest naturalnym krokiem w stronę rozwoju. Podniesie to rangę Torpolu w Norwegii, umożliwi łatwiejszy dostęp do rynku usług budowlanych oraz rynku pracy w Skandynawii, a także zwiększy wiarygodność wobec norweskich instytucji finansowych – mówi Tomasz Sweklej, prezes zarządu Torpol S.A. Realizowane dotychczas kontrakty i zdobyte referencje dobrze wróżą na przyszłość  – dodaje Sweklej.

Torpol systematycznie wzmacnia swoją pozycję na skandynawskim rynku. Łączna bieżąca wartość portfela zamówień w Norwegii to 210 mln NOK, czyli ok. 100 mln złotych. W 2014 r. firma pozyskała kolejne projekty w Norwegii. W listopadzie Torpol podpisał kontrakt obejmujący kompleksową przebudowę ulic Prinsens Gate i Tollbrugata wraz z modernizacją linii tramwajowej w ścisłym centrum Oslo o wartości 158 milionów koron norweskich (NOK) netto (blisko 80 mln złotych). Firma odpowiada również za budowę nawierzchni torowej i instalacji zasilającej (tzw. trzeciej szyny) na 1,6 km odcinku metra w Oslo, Lørenbanen. Wartość kontraktu wynosi 26,5 mln NOK, czyli ok. 13 mln złotych. W lutym tego roku Torpol Norge zawarł kolejną umowę na rynku norweskim na kompleksową przebudowę toru tramwajowego wraz z podbudową i sieci trakcyjnej w Oslo Ekebergbanen. Wartość kontraktu wynosi prawie 57 mln NOK netto (ok. 27 mln zł netto). Warto podkreślić, że zgodnie z przyjętą w Norwegii praktyką, wartość tych kontraktów obejmuje głównie usługi budowlane, ponieważ materiały budowlane dostarczane są przez zamawiających.

Na funkcję prezesa zarządu Torpol Norge AS powołany został Piotr Sarnowski, dotychczas sprawujący funkcję dyrektora ds. rozwoju rynków zagranicznych w Torpolu. Uprzednio był związany ze spółkami z grupy Skanska i Pol-dróg, na stanowisku m.in. prezesa i wiceprezesa zarządu. Piotr Sarnowski ukończył Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz studia uzupełniające International Institute for Management Development w Lozannie (Szwajcaria).

Do zadań spółki będzie należało pozyskiwanie oraz realizacja inwestycji związanych z budową oraz modernizacją infrastruktury szynowej – kolejowej, tramwajowej i linii metra, a także dróg, mostów oraz innych obiektów inżynieryjnych.

Michał Kudła

Udostępnij artykuł: