Nowa srebrna moneta NBP – jubileusz Caritas Polska

Inwestycje alternatywne / Z rynku

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 6 października będzie można kupić nową srebrną monetę kolekcjonerską „30-lecie wznowienia działalności Caritas Polska” (temat indywidualny) – o nominale 10 zł.

„30-lecie wznowienia działalności Caritas Polska”
Źródło: NBP

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 6 października będzie można kupić nową srebrną monetę kolekcjonerską „30-lecie wznowienia działalności Caritas Polska” (temat indywidualny) – o nominale 10 zł.

Awers srebrnej monety przedstawia miłosiernego Samarytanina udzielającego pomocy napadniętemu i rannemu wędrowcowi oraz cytat z Ewangelii św. Mateusza (Mt 7,20) w polskiej i łacińskiej wersji językowej.

Na rewersie zaprezentowano jubileuszowy logotyp Caritas Polska oraz napis informujący o 30. rocznicy wznowienia działalności przez tę instytucję.

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 150 zł brutto. Moneta będzie do kupienia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Czytaj także: Monety kolekcjonerskie „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego” od 26 sierpnia 2021 r. do nabycia w NBP

Jubileusz 30-lecia wznowienia działalności Caritas Polska

W latach 2020–2021 obchodzony jest jubileusz 30-lecia wznowienia działalności Caritas Polska. Organizacja została reaktywowana Dekretem Konferencji Episkopatu Polski z dnia 10 października 1990 roku jako instytucja czerpiąca inspiracje i wzory z działalności charytatywnej oraz społecznej prowadzonej na terenie Polski w przeszłości, przerwanej w okresie reżimu komunistycznego.

Caritas Polska jest duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła katolickiego i największą organizacją społeczno-charytatywną w Polsce. Niesie profesjonalną, wielowymiarową pomoc osobom wykluczonym i ubogim, które idą przez życie z różnego rodzaju deficytami.

Będąc ich głosem i rzecznikiem, Caritas Polska odwołuje się do wyraźnie zdefiniowanych wartości ewangelicznych, które wyznaczają kryteria oceny rzeczywistości społecznej i odpowiednie zasady postępowania: dobra wspólnego, solidarności i miłości.

Czytaj także: NBP: bitwa pod Dytiatynem upamiętniona srebrną monetą kolekcjonerską

Działania Caritas Polska skupiają się na osobach potrzebujących, do których kierowana jest pomoc materialna, psychologiczna i duchowa. W sposób szczególny organizacja ta wspiera rodziny, dzieci i młodzież, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami, bezdomnych, uzależnionych, opuszczających zakłady penitencjarne, migrantów i uchodźców.

Ponadto Caritas Polska działa w obszarze edukacji i podnoszenia świadomości społecznej oraz świadczy pomoc humanitarną i rozwojową na wszystkich kontynentach.

Reprezentuje także 45 diecezjalnych ośrodków Caritas znajdujących się na terenie Polski, wspierając je w wykonywaniu zadań. Caritas Polska jest członkiem konfederacji Caritas Internationalis i Caritas Europa, współpracuje również z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka – napisała w folderze numizmatycznym dr Urszula Bejma.

Czytaj także: NBP wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „Zbrodnia w Piaśnicy”

Udostępnij artykuł: