Nowa szansa dla lokalnych społeczności: Atende Industries i Hillwood Polska wspierają rozwój energetyki obywatelskiej

ESG / Samorządy

Atende Industries, spółka technologiczna z grupy Atende oraz Hillwood Polska, spółka z sektora nieruchomości komercyjnych, podpisały list intencyjny w celu wspólnego działania na rzecz promocji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dla energetyki obywatelskiej, czytamy w komunikacie Atende.

panele PV na polu
Źródło: Atende industries

Atende Industries, spółka technologiczna z grupy Atende oraz Hillwood Polska, spółka z sektora nieruchomości komercyjnych, podpisały list intencyjny w celu wspólnego działania na rzecz promocji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dla energetyki obywatelskiej, czytamy w komunikacie Atende.

W ramach współpracy firmy będą popularyzować ideę wspólnot energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni energetycznych oraz wdrażać rozwiązania obejmujące źródła OZE, magazyny energii, rozwiązania GH2.

Zielona energia produkowana przez sąsiadujące gminy będzie mogła być magazynowana i lokalnie zużywana w zoptymalizowany sposób

Procesy będą sterowane przez platformę chmurową besmart.energy, służącą do zarządzania energią w nowoczesnych systemach energetycznych w oparciu o dane pozyskiwane i przetwarzane w czasie rzeczywistym z inteligentnych urządzeń pomiarowych.

Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej: transformacja cyfrowa sprzyja celom ESG

Korzyści ze wspólnot energetycznych

Wspólnoty energetyczne umożliwią dostarczanie jej członkom energii wytworzonej w dużej mierze w oparciu o lokalne źródła odnawialne. Działania te umożliwią realizację inwestycji zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Platforma pozwala na lokalne zbilansowanie energii, maksymalizowanie wykorzystania energii z OZE

Przyczynią się do ochrony powietrza i klimatu oraz znacząco obniżą rachunki za energię elektryczną jej członków. Zielona energia produkowana przez sąsiadujące gminy będzie mogła być magazynowana i lokalnie zużywana w zoptymalizowany sposób, pozwalający na obniżenie kosztów zużycia energii.

Optymalizacja zużycia energii

System besmart.energy, rozwijany przez Atende Industries, to autorska platforma chmurowa typu BigData gromadząca w czasie rzeczywistym dane z urządzeń pomiarowych. Bazując na metodach sztucznej inteligencji system optymalizuje zużycie energii i podejmuje decyzje dotyczące zakupu energii oraz sterowania magazynami energii i urządzeniami energochłonnymi (pompami ciepła).

Platforma pozwala na lokalne zbilansowanie energii, maksymalizowanie wykorzystania energii z OZE i jest niezbędna z punktu widzenia zarządzania wspólnotami energetycznymi i ich stabilnego działania.

Czytaj także: Około 1,5 mld zł na dopłaty do cen energii

Innowacyjne wsparcie dla lokalnych społeczności

‒ Nowoczesne rozwiązania bazujące na danych analizowanych w czasie rzeczywistym pozwolą przede wszystkim na optymalne wykorzystanie produkowanej lokalnie energii solarnej. Hillwood, realizując założenia społecznej odpowiedzialności biznesu, włączy lokalne społeczności do realizowanych z Atende Industries projektów.

Działania w ramach wspólnot energetycznych pozwolą na produkcję, magazynowanie i wykorzystanie energii lokalnie, co wpłynie korzystnie na środowisko, zintegruje lokalne społeczności, a także docelowo obniży koszty przesyłu i korzystania z energii elektrycznej przez wszystkich członków wspólnoty ‒ powiedział Hubert Michalak, Prezes Zarządu Hillwood Polska.

Wspólnoty energetyczne umożliwią dostarczanie jej członkom energii wytworzonej w dużej mierze w oparciu o lokalne źródła odnawialne

‒ Współpraca z Hillwood Polska to dla nas ważny kierunek rozwoju. Hilwood osiągnął wielki sukces na polskim rynku stając się szybko jednym z liderów nieruchomości przemysłowych w Polsce. Kwestia zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla działania obiektów przemysłowych jest sprawą kluczową.

Budowa społeczności energetycznych wokół obiektów przemysłowych umożliwiających ich zasilanie zieloną energią stwarza niepowtarzalną szansę na zmianę podejścia do zapewnienia energii dla lokalnych społeczności i przemysłu.

Wierzę, że nasza platforma chmurowa besmart.energy służąca do zarządzania energią sprawi, że ta transformacja przebiegnie bez większych problemów ‒ powiedział Paweł Pisarczyk, Prezes Zarządu Atende Industries

Czytaj także: MKiŚ: rozwój i wzmocnienie nowych rozwiązań oraz technologii OZE, konsultacje projektu nowelizacji ustawy w IV kwartale 2021 roku

Źródło: Atende Industries
Udostępnij artykuł: