Nowe bankomaty dla niewidomych i słabowidzących w sieci PKO Banku Polskiego

Bankowość / Finanse i gospodarka

PKO Bank Polski dostosował kolejne bankomaty do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. W sieci Banku obecnie znajduje się już 78 urządzeń umożliwiających odsłuchiwanie komunikatów głosowych związanych z prowadzonymi operacjami oraz oznaczonych napisami w alfabecie Braille’a.

Bankomaty dla osób niewidomych i słabowidzących wyposażone są w gniazdo słuchawkowe z regulacją głośności oraz oprogramowanie do przekazywania komunikatów głosowych opisujących przebieg operacji i sposób jej obsługi przy użyciu klawiatury. Napisy w alfabecie Braille’a są umieszczone na klawiszach funkcyjnych przy klawiaturze, a także przy czytniku, drukarce potwierdzeń i w miejscu odbioru gotówki.

Po podłączeniu słuchawek do gniazda słuchawkowego osoba korzystająca z bankomatu słyszy komunikaty głosowe, które ułatwiają jej obsługę urządzenia. Blokowane są równocześnie standardowe ekrany, jakie są wyświetlane przy realizacji transakcji, poprzez wygaszenie ekranu lub wyświetlenie grafiki z logo PKO Banku Polskiego. Takie rozwiązanie sprawia, że osoby postronne nie widzą, jaką operację realizuje klient korzystający w danej chwili z bankomatu, zapewniając osobom niewidomym i słabowidzącym większą dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy słuchawki nie są włożone do gniazda, bankomaty działają w standardowej funkcjonalności dla wszystkich klientów.

PKO Bank Polski stara się systematycznie poprawiać dostępność swoich usług dla wszystkich klientów. Liczymy, iż udostępnienie większej liczby bankomatów z dodatkowymi funkcjami umożliwi osobom niewidomym i słabowidzącym swobodniejszy dostęp do gotówki. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie dotyczące funkcjonowania naszych urządzeń. Zamierzamy sukcesywnie zwiększać sieć bankomatów dostosowanych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących – mówi Paweł Kozłowski, Dyrektor Departamentu Sieci PKO Banku Polskiego.

Oprócz standardowej funkcjonalności, zapewniającej obsługę w języku polskim, jaką jest wypłata gotówki, transakcja audio umożliwia dokonanie zmiany PIN-u na karcie (dotyczy to kart MasterCard wydanych przez bank, który umożliwia tę transakcję) oraz aktywacji kart kredytowych wydanych przez PKO Bank Polski. Wartości możliwe do wypłaty w bankomacie to kwoty 50, 100, 150, 200, 300, 400, 500 zł lub inna kwota wybrana przez klienta w nominałach od 20 do 200 zł (w zależności od lokalizacji bankomatu).

Źródło: PKO Bank Polski

Udostępnij artykuł: