Nowe limity MdM – Olsztyn wyprzedził Gdańsk

Finanse i gospodarka

W większości miast limity cen w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) nieznacznie wzrosły. Znacząca poprawa nastąpiła w Olsztynie, gdzie progi możliwe do uzyskania dopłaty są wyższe niż np. w Gdańsku, Wrocławiu czy Krakowie. Z analizy Expandera wynika, że największy spadek nastąpił w Rzeszowie. Limity obniżyły się również w Warszawie, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.

Od początku kwietnia zaczynają obowiązywać nowe wskaźniki w ramach MdM. W większości miast zmiany są niewielkie, ale najczęściej pozytywne. Z 16 miejscowości, dla których te wartości są już znane (brakuje danych z Łodzi i Lublina) tylko w czterech nastąpił spadek. Jednym z tych wyjątków jest Warszawa, gdzie nowy limit wynosi 6 480 zł. Warto jednak zaznaczyć, że zmiana ta jest nieznaczna. Dla przykładu, dla osoby kupującej w stolicy mieszkanie o powierzchni 50 mkw. maksymalna cena spadnie zalewie o 5 139 zł. Podobnie sytuacja wygląda w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Znaczący spadek nastąpił jedynie w Rzeszowie. Tam dopłata będzie niższa o 2 059 zł, a na opisane wcześniej mieszkanie trzeba będzie wydać o 15 000 zł mniej.

Największy powód do zadowolenia mają mieszkańcy Olsztyna. Tam nowy limit wzrósł z 5 139 zł do 5 465 zł. Ta zmiana spowodowała, że pod tym względem miasto wyprzedziło Gdańsk, gdzie próg wynosi 5 303 zł. Co ciekawe, jest on wyższy także niż we Wrocławiu czy Krakowie. Dzięki podwyżce na mieszkanie o określonej wcześniej powierzchni można wydać o 16 000 zł więcej. Wyższy limit to dobra informacja nie tylko dlatego, że pozwala on kupić nieruchomość, które jeszcze niedawno były niedostępne dla osób chcących otrzymać dopłatę. Oznacza on także wzrost kwoty dopłaty. Przykładowo, małżeństwo posiadające dziecko i chcące zakupić 50-metrowy lokal w Olsztynie otrzyma teraz o 2 224 zł więcej.

Wkrótce wyższe dopłaty dla rodzin z dziećmi
Obecnie wysokość dopłaty dla osób nieposiadających dzieci wynosi 10%. Ci, którzy już doczekali się potomstwa mogą natomiast liczyć na  dofinansowanie lokalu w wysokości 15%. Już niedługo zasady te mają jednak zostać zmienione. W przypadku pary z dwójką dzieci dopłata prawdopodobnie wzrośnie z 15% do 20%. Dla rodzin z większą liczbą potomków zmiany będą jeszcze bardziej rewolucyjne. Po pierwsze, dopłata wyniesie aż 30%. Ponadto, w ich przypadku będzie ona wyższa również dlatego, że będzie mogła być liczona od większej powierzchni mieszkania – nie 50 mkw., a nawet 65 mkw.

Przypomnijmy, że dopłata jest wyliczana nie na podstawie ceny mieszkania jaka została za nie zapłacona, ale od wskaźnika obowiązującego w danym regionie. Aby go poznać wystarczy limit ceny podzielić przez 1,1. Wskaźnik jest on mnożony przez powierzchnię nieruchomości. Jeśli jednak jest ona większa niż 50 mkw. to obecnie mnożymy go przez 50. W przypadku rodzin wielodzietnych ten ogranicznik zostanie podwyższony do 65.

150406.nowe.limity.MdM.01.600x

150406.nowe.limity.MdM.02.600x

 

Maria Pawlak
 
Udostępnij artykuł: