Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów już od czerwca

Finanse osobiste

emerytura, pieniądze
Fot. stock.adobe.com/lassedesignen

Od 1 czerwca zmieniają się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Progi będą wyższe, więc seniorzy będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń.

#PawełŻebrowski: Zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 czerwca to 3 732,10 zł.#Emerytura #Renta #PracaDodatkowa #LimitZarobków @zus_pl

‒ Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców.

O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny), oraz renciści – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ograniczenia nie dla wszystkich

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści.

Czytaj także: Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2019 r. wynosi 8,94 proc.

Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń. 

Ile można dorobić do emerytury i renty

Zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.

Od 1 czerwca kwota ta wyniesie 3 732,10 zł.

Czytaj także: Rynek renty dożywotniej w Polsce: od czego zależy wysokość świadczeń dla seniora?

Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górny limit tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Od 1 czerwca kwota ta będzie wynosić 6 931,00 zł.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Zostanie ona zawieszona po przekroczeniu 3 732,10 zł przychodu.

Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. ‒ to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż:

620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;

465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;

527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Udostępnij artykuł: