Nowe obawy z UE uderzają w euro, EUR/JPY bierze nogi za pas

Finanse i gospodarka

Dzisiejszego ranka apetyt na ryzyko spadł na łeb na szyję pośród nowych obaw w UE spowodowanych sytuacją w Portugalii. Tymczasem dolar australijski doszedł do nowego minimum w obecnym cyklu po publikacji przeważnie słabych danych ekonomicznych.

Dzisiejszego ranka apetyt na ryzyko spadł na łeb na szyję pośród nowych obaw w UE spowodowanych sytuacją w Portugalii. Tymczasem dolar australijski doszedł do nowego minimum w obecnym cyklu po publikacji przeważnie słabych danych ekonomicznych.

Wiadomości napływające z Australii najwyraźniej nie sprzyjały dolarowi australijskiemu, który spadł do nowych minimów w stosunku do dolara amerykańskiego; natomiast Stevens z RBA w swoim wystąpieniu obniżył prognozy dla australijskiego przemysłu wydobywczego i stwierdził, że waluta może spaść jeszcze niżej. Tymczasem wyniki ankiety dla usług były bardzo słabe, dane w raporcie o sprzedaży detalicznej były nieco gorsze od oczekiwanych, a oprócz tego znacznie skorygowano w dół dane za kwiecień. Informacje na temat bilansu handlowego były sprzyjające, ale skumulowany deficyt na rachunku bieżącym z ostatnich kilku lat jest dla Australii gigantyczny, a większość obligacji jest w rękach obcokrajowców.


USD/JPY prześlizgnął się przez 100, jakby w ogóle go tam wczoraj nie było, jednak dziś rano z powrotem gwałtownie zawrócił - jen wraca do swych starych zwyczajów, błyskawicznie umacniając się we wszystkich parach, gdyż apetyt na ryzyko stopniał, a obligacje szybują w górę. Spadki na EUR/JPY to dla mnie jedna z najciekawszych możliwości gry ze względu na potencjalne przedłużenie tego ruchu - dziś rano euro całkowicie straciło blask (zauważcie mocny spadek na EUR/GBP i szybki przełom poziomu 1,3000 na EUR/USD w nocy).

Obawy związane z Portugalią

Niespodziewanie Portugalia znajduje się w centrum uwagi, gdyż minister spraw zagranicznych zrezygnował dzień po tym, jak odszedł również minister finansów. Premier Coelho przyrzekł nie odchodzić, ale rynki obligacji gwałtownie tracą zaufanie - rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji portugalskich gwałtownie skoczyła do prawie 8% na początku dzisiejszej sesji, choć nie dalej jak wczoraj utrzymywała się poniżej 6,50%. Wyraźnie wpływa to dziś rano na euro, podobnie jak słabe dane ankietowe dotyczące usług.

Riksbank

Dane napływające ze Szwecji utrudniły przygotowanie się na dzisiejszą decyzję Riksbank w sprawie stopy procentowej, gdyż wskaźnik PMI dla usług był tak rozczarowujący
po mocnym PMI dla przemysłu, opublikowanym na początku tego tygodnia. Niezmienione prognozy dla PKB i CPI mają zatem stosunkowo "jastrzębi" charakter, a prognoza stopy procentowej nie jest niezwykła i wynika z niej, że obecny poziom 1,00% pozostanie minimum dla tego cyklu, chociaż dwóch członków nadal chciało obniżki na tym posiedzeniu.

Nie byłbym taki pewien, że 1,00% jest minimum w tym cyklu. Jednak ponieważ dziś rano apetyt na ryzyko topnieje, wiadomość ta nie spotyka się z taką reakcją, jaka miałaby miejsce, gdyby rynki były spokojne; korona szwedzka odnotowała jedynie umiarkowaną zwyżkę. Podejrzewam, że prognozy Riksbank okażą się mniej więcej tak trafne, jak to z czasem było w przypadku prognoz wszystkich innych banków centralnych - czyli niezbyt trafne. Szwecja ma gigantyczną bańkę na rynku nieruchomości, po której musi nastąpić długi okres "kaca" i znacznego napięcia w bilansach osobistych, bilansach banków i w końcu w bilansie publicznym. Zobaczymy, czy rynek pokieruje się konferencją prasową Ingvesa, która odbędzie się za chwilę.

Co dalej?

Zwróćcie uwagę, że jutrzejsze posiedzenia EBC/BoE przypadają na 4 lipca, więc rynki w USA będą zamknięte. Interesujący zaczyna być dla mnie potencjał spadków na EUR/GBP po tych posiedzeniach, ale zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie. Zadanie Draghiego nagle stało się dużo trudniejsze ze względu na gwałtowny rozwój wypadków, natomiast publikowane niedawno mocniejsze dane z Wielkiej Brytanii dają Carney’owi nieco czasu, by mógł się zadomowić na swoim nowym stanowisku, zanim zasygnalizuje jakiekolwiek nowe lekarstwa dla brytyjskiej gospodarki.

W dalszej części dnia ważny będzie wskaźnik ISM dla amerykańskiego sektora pozaprzemysłowego, który jest najważniejszym badaniem największej części gospodarki amerykańskiej. Wyniki ankiety w maju nieco się odbiły, ale wskaźnik cząstkowy dla zatrudnienia spadł do rozczarowujących 50,1 pkt. - był to najgorszy odczyt od lipca zeszłego roku, natomiast wskaźnik dla nowych zamówień odnotował mocne 56,0 pkt.

Bądźcie ostrożni - w tej chwili rynki zachowują się bardziej niż trochę nerwowo.

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Wielka Brytania - indeks cen w sklepach wg BRC w czerwcu spadł o -0,2% r./r. wobec -0,1% w maju.
 • Australia - wskaźnik wyników w usługach wg AiG w czerwcu wyniósł 41,5 pkt. wobec 40,6 pkt. w maju.
 • Chiny - wskaźnik PMI dla sektora pozaprzemysłowego w czerwcu wyniósł 53,9 pkt. wobec 54,3 pkt. w maju.
 • Australia - bilans handlowy w maju wyniósł +670 mln wobec przewidywanych +53 mln i +171 mln w kwietniu.
 • Australia - sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o +0,1% m/m wobec przewidywanych +0,3%
 • Chiny - wskaźnik PMI dla usług wg HSBC w czerwcu wyniósł 51,3 pkt. wobec 51,2 pkt. w maju.
 • Szwecja - PMI dla usług w czerwcu wyniósł 44,8 pkt. wobec przewidywanych 48,7 pkt. i 47,7 pkt. w maju.
 • Szwecja - Riksbank pozostawił stopę procentową bez zmian na poziomie 1,00% zgodnie z oczekiwaniami.
 • Hiszpania - w czerwcu PMI dla usług wyniósł 47,8 pkt. wobec przewidywanych 47,6 pkt. i 47,3 pkt. w maju.
 • Włochy - w czerwcu PMI dla usług wyniósł 45,8 pkt. wobec przewidywanych 47,0 pkt. i 46,5 pkt. w maju.
 • Niemcy - w czerwcu ostateczny PMI dla usług wyniósł 50,4 pkt. wobec pierwotnych szacunków na poziomie 51,3 pkt. oraz 49,7 pkt. odnotowanych w maju.
 • Strefa euro - w czerwcu ostateczny PMI dla usług wyniósł 48,3 pkt. wobec pierwotnych szacunków na poziomie 48,6 pkt. oraz 47,2 pkt. odnotowanych w maju.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

 • Wielka Brytania - PMI dla usług w czerwcu (08:30)
 • Strefa euro - sprzedaż detaliczna w maju (09:00)
 • Szwecja - konferencja prasowa Ingvesa z Riksbank (09:30)
 • Stany Zjednoczone - zmiana zatrudnienia w czerwcu wg ADP (13:15)
 • Kanada - międzynarodowy handel towarami w maju (12:30)
 • Stany Zjednoczone - bilans handlowy w maju (12:30)
 • Stany Zjednoczone - cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
 • Stany Zjednoczone - cotygodniowy indeks nastrojów konsumentów (Consumer Comfort Survey) wg Bloomberga (13:45)
 • Stany Zjednoczone - wskaźnik ISM dla sektora pozaprzemysłowego w czerwcu (14:00)
 • USA - cotygodniowe dane DoE dotyczące zapasów ropy naftowej i jej produktów (14:30)
 • Japonia - wystąpienie Kurody z BoJ (00:30)
 • Australia - zatwierdzone budowy domów w maju (01:30)
 • Australia - wystąpienie Lowe’a z RBA (02:30)

John J Hardy
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: