Nowe technologie: Inteligentny komputer

NBS 2010/12

Eksperci z firmy Intel Corporation twierdzą, że urządzenia "świadome otoczenia" fundamentalnie zmienią naturę naszych interakcji z technologią i dostarczanymi przez nią usługami.

Eksperci z firmy Intel Corporation twierdzą, że urządzenia "świadome otoczenia" fundamentalnie zmienią naturę naszych interakcji z technologią i dostarczanymi przez nią usługami.

Świadoma otoczenia technologia komputerowa fundamentalnie różni się od prostych aplikacji opartych na czujnikach, z którymi mamy do czynienia obecnie. Poprzez zaawansowane wnioskowanie na podstawie twardych danych z czujników, na przykład o położeniu i otaczających warunkach, z danymi miękkimi, takimi jak kalendarz, sieć społecznościowa i przeszłe preferencje, urządzenia świadome otoczenia będą przewidywać nasze potrzeby, doradzać nam i prowadzić nas przez dzień w sposób bardziej przypominający osobistego asystenta niż tradycyjny komputer.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Intel Corporation.

Pecet… myślami sterowany

Wyobraźcie sobie komputer sterowany wyłącznie myślami, bez klawiatury czy myszki. Niemożliwe? To, co dziś brzmi jak science fiction już w ciągu najbliższej dekady może stać się rzeczywistością. Inżynierowie firmy Intel pracują nad stworzeniem komputera sterowanego ludzkimi myślami. Wraz z naukowcami z amerykańskiego Uniwersytetu Carnegie Mellon największy na świecie producent procesorów prowadzi badania nad technologią uczenia się maszyn, która umożliwi dekodowanie danych napływających bezpośrednio z ludzkiego mózgu. Lepsze zrozumienie sposobu działania mózgu w przyszłości pozwoli na stworzenie komputerów łatwiejszych w obsłudze i sprzężonych z naszymi indywidualnymi potrzebami. W ramach projektu Human Brain Intel dąży do tego, aby pewnego dnia ludzie mogli używać myśli do bezpośrednich interakcji z komputerami i urządzeniami mobilnymi. Dzięki tym obiecującym badaniom będziemy mogli kontrolować komputery, roboty lub inne urządzenia wyłącznie za pomocą myśli.

HERB, zrobisz pranie!

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: