Nowe zaostrzenie kar dla prowadzących działalność gospodarczą

Firma

Najnowsza wersja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza radykalne zaostrzenie odpowiedzialności karnej członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.

Młotek sędziowski i stos monet
Fot. stock.adobe.com/alfexe

Najnowsza wersja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza radykalne zaostrzenie odpowiedzialności karnej członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.

Najnowsza wersja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza radykalne zaostrzenie odpowiedzialności karnej członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych #firmy #prawo

- W przepisach przejściowych, gdzieś na końcu, przemycono bardzo daleko idącą zmianę Kodeksu karnego, którą ustawodawca chciałby wprowadzić w art. 296 dotyczącym przestępstwa działania na szkodę spółki - mówi dr Katarzyna Witkowska-Moździerz, adwokat z Crido Legal J. Ziółek i Wspólnicy sp. komandytowa.Projekt ustawy wprowadza zmiany, które pozwolą na przypisywanie odpowiedzialności karnej członkom rad nadzorczych i komisji rewizyjnych, którzy poprzez niedopełnienie swoich obowiązków, z projektu ustawy nie bardzo wiadomo jakich, mieliby doprowadzić czy też stworzyć warunki, które pozwoliłyby na popełnienie przestępstwa.

- Ta formuła jest niezwykle szeroka. Nie wiadomo, jakich zachowań ta ustawa oczekuje od członków rad nadzorczych i członków komisji rewizyjnych - komentuje Katarzyna Witkowska-Moździerz.

Nie wszystkie firmy zdążą dostosować się do nowych przepisów?

Ustawa wejdzie w życie na tyle szybko, że wiele firm nie zdąży się do niej dostosować, zmieniając swój ład korporacyjny.- Można powątpiewać czy te zmiany wiążą się nie tylko z jakąś celowością i racjonalnością, ale w szczególności z regulacjami o charakterze konstytucyjnym i prawem międzynarodowym - ocenia ekspertka Crido.

Źródło: MarketNews24

 
Udostępnij artykuł: