Nowoczesne Zarządzanie Biznesem: Polakom nie starcza pieniędzy na godne życie

KF 2014.10-12 (październik - grudzień 2014)

W 2013 r. dokładnie 33 proc. rodaków twierdziło, że nie ma wystarczająco pieniędzy, aby wieść godne życie. W tym roku przybyło ich do 40 proc. W grupie wiekowej 35-99 pogląd ten podziela nawet 43 proc. respondentów.

W 2013 r. dokładnie 33 proc. rodaków twierdziło, że nie ma wystarczająco pieniędzy, aby wieść godne życie. W tym roku przybyło ich do 40 proc. W grupie wiekowej 35-99 pogląd ten podziela nawet 43 proc. respondentów.

Firma Intrum Justitia już po raz drugi zaprezentowała „Konsumencki raport płatności” – kompleksowe europejskie badanie dotyczące zwyczajów płatniczych konsumentów. Z raportu wynika, że głównymi powodami problemów finansowych Polaków są: utrata zatrudnienia, obniżka wynagrodzeń i ceny paliw. Natomiast źródło oszczędności stanowią rozrywki i zakupy odzieżowe, czasem także żywność. Polacy najchętniej zaciągają pożyczkę u rodziny, przyjaciół lub we własnym banku, choć prawie połowa ankietowanych osób sądzi, że panuje nad własnymi finansami. Co ważne, już 60 proc. polskich rodziców uczy dzieci, jak radzić sobie w kwestiach finansowych.

Terminowe płatności priorytetem

Z danych „Konsumenckiego raportu płatności” wynika, że dokładnie 80 proc. Polaków deklaruje, że trzeba zapłacić rachunki na czas i ponad 75 proc. badanych osób wie, jakich rachunków może spodziewać się co miesiąc. Prawie nikt nie pozostawia nieotwartych kopert z rachunkami, chociaż 22 proc. ankietowanych wskazało, że miało trudności z płaceniem rachunków, a 19 proc. stwierdziło, że po opłaceniu rachunków nie mieli pieniędzy na życie.

Mimo iż większość konsumentów w Europie chce płacić swoje rachunki na czas, to egzystowanie w warunkach kryzysu gospodarczego powoduje, iż w praktyce jest to trudne do osiągnięcia. Jednocześnie proces wychodzenia Europy z kryzysu ulega spowolnieniu skutkiem spadku poziomu optymizmu konsumentów oraz rosnącego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: