Nowoczesne Zarządzanie Biznesem – spotkanie koordynatorów i wykładowców

Tylko u nas

Teoria ● Praktyka ● Sukces - tak brzmi hasło programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, realizowanego z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Przedstawiciele obu tych instytucji, jak również partnerów programu: Biura Informacji Kredytowej, Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Krajowej Izby Rozliczeniowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także reprezentanci polskiej nauki pojawili się 10 marca w warszawskim Klubie Bankowca na spotkaniu koordynatorów programu i wykładowców uczestniczących w jego realizacji

Teoria ● Praktyka ● Sukces - tak brzmi hasło programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, realizowanego z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Przedstawiciele obu tych instytucji, jak również partnerów programu: Biura Informacji Kredytowej, Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Krajowej Izby Rozliczeniowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także reprezentanci polskiej nauki pojawili się 10 marca w warszawskim Klubie Bankowca na spotkaniu koordynatorów programu i wykładowców uczestniczących w jego realizacji

Spotkanie otworzyła Urszula Wiśniewska, dyrektor programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Powitała przybyłych gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele partnerów programu: Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Mieczysław Groszek, wiceprezes ZBP; Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej; Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor; Michał Szymański, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, Andrzej Wolski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji; Waldemar Zbytek, wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, dyrektor Centrów Informacji Gospodarczej; Barbara Owsiak, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej ZUS, a także Andrzej Lech, prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości.

150310.wisniewska.01.600x400

Fot. Marzena Stokłosa

Wystąpienia inauguracyjne

- Teoria ● Praktyka ● Sukces: to hasło bardzo skrótowe i pojemne zarazem - powiedział w swoim wystąpieniu Mieczysław Groszek. Jego zdaniem, należy łączyć praktykę z teorią - z absolutnym przekonaniem, że jest to droga do sukcesu. To jednak nie wystarczy. - Dziś, kiedy szukamy innowacyjności, zdajemy sobie sprawę, że jest to klucz do rozwoju. Jeśli chodzi o innowacje, mamy bardzo dużo do zrobienia - my tą inicjatywą wychodzimy poza hasła i zaklęcia - dodał wiceprezes ZBP.

150310.groszek.wisniewska.01.600x400

Fot. Marzena Stokłosa

Według Mieczysława Groszka, wspólnym narzędziem, wykraczającym poza ramy polskiego sektora finansowego, jest program edukacyjny Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. - Jestem dumny, że ZBP to zainicjował, natomiast teraz to jest wspólna inicjatywa, nie tylko Związku - stwierdził wiceprezes Groszek. I podkreślił ogromne zaangażowanie w inicjatywę pozostałych partnerów.

Na fundamentalne znaczenie edukacji, także w zakresie budowy wiarygodności kredytowej, zwrócił uwagę prezes BIK. - Traktujemy edukację jako odpowiedzialność społeczną; w jej ramach chcielibyśmy zmieniać wizerunek BIK. 98 proc. Polaków słyszało o Biurze, ale kojarzy się ono źle - głównie z rejestrem długów, podczas gdy zdecydowana większość naszych informacji jest pozytywna - stwierdził Mariusz Cholewa.

Również Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, podkreślił, że edukacja stanowi podstawę dla budowy w społeczeństwie rzetelności i sumienności w wywiązywaniu się z zawartych umów i podjętych zobowiązań.

- Zarzucano, że nie ma współpracy gospodarki z uczelniami. Chcieliśmy pokazać, że są takie obszary, takie uczelnie i przedsiębiorstwa, które potrafią współpracować. Wybraliśmy obszary, które są nam bliskie - zaznaczył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. I wskazał, że jednym z takich obszarów, obejmujących nie tylko sektor finansowy, jest budowa gospodarki elektronicznej.

150310.pietraszkiewicz.01.600x400

Fot. Marzena Stokłosa

- Liczę na to, że wspólnie na realizacji tych programów skorzystamy - dodał.

- Reprezentuję firmę, która działa w obszarze płatności, w obszarze rozliczeń - zaznaczył w swej wypowiedzi Michał Szymański, wiceprezes KIR. Zwrócił uwagę na rolę świadomości społecznej w rozwoju nowoczesnych form płatności i rozliczeń. Wyzwaniem dla całej Europy, a w dalszej konsekwencji również i świata, jest choćby obszar płatności natychmiastowych - zdaniem prelegenta, należy ujednolicić ten system w całej UE.

Prezentacja programu

Po wystąpieniach inauguracyjnych nadszedł czas na prezentację programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Tę część wydarzenia poprowadzili Waldemar Zbytek oraz Urszula Wiśniewska.

- Do tej pory w programie uczestniczą 122 uczelnie, naszym celem jest, aby było ich coraz więcej - zaznaczył wiceprezes Waldemar Zbytek. Podkreślił, że nowymi uczestnikami przedsięwzięcia są nie tylko szkoły wyższe. - Nowym partnerem jest ZUS, z którym od dzisiaj uruchomiliśmy oficjalnie wspólny program - powiedział.

150310.zbytek.01.600x400

Fot. Marzena Stokłosa

- Chciałbym podziękować trzem instytucjom: ZBP, BIK oraz BIG InfoMonitor. To one zainicjowały program. Wkrótce dołączyła do nich KIR - przypomniał wiceprezes CPBiI.

- Widzimy potrzebę wsparcia rozwoju społeczeństwa polskiego w dziedzinie edukacji finansowej - rozpoczęła swoje wystąpienie Urszula Wiśniewska. - Jak ten ambitny cel realizowany jest w ramach programu? Mnogość inicjatyw może zaskoczyć każdego. Główne nasze działania to wykłady realizowane na uczelniach. Przekazujemy podczas nich wiedzę praktyczną, to wszystko, co zdaniem naszym i naszych partnerów powinien znać każdy Polak. Wykłady mogą mieć charakter zamknięty - w ramach przedmiotów studiów - lub otwarty - podkreśliła dyrektor programu NZB. I dodała, że do tej pory przeprowadzono ponad 400 wykładów.

Kolejne działanie to tzw. drzwi otwarte na uczelniach - wtedy to można porozmawiać z ekspertami. - W semestrze letnim zrealizujemy 70 drzwi otwartych - zaznaczyła Urszula Wiśniewska. Ogromne znaczenie, również w zakresie wymiany wiedzy pomiędzy sektorem biznesu i nauki, mają konferencje - zarówno wewnętrzne, organizowane na uczelniach, jak również regionalne konferencje tematyczne NZB czy wreszcie wydarzenia rangi ogólnopolskiej. NZB - to również wyjście poza granice kraju. - Zamykanie się tylko w środowisku polskim to za mało. Chcemy jak najbardziej się wzmacniać pod względem wiedzy - zaznaczyła dyrektor programu.

Inicjatywą realizowaną w ramach NZB jest także tzw. system praktyk certyfikowanych. - Dadzą dużą wartość dodaną dla studentów - zaznacza Urszula Wiśniewska. Wizytówką, jak również niezwykle istotnym elementem programu i narzędziem popularyzacji wiedzy ekonomicznej jest czasopismo "Nowoczesne Zarządzanie Biznesem".

Jakie są plany na najbliższe trzy lata? W ramach NZB odbędzie się 3000 wykładów i 600 konsultacji uczelnianych. Pojawi się również 7000 publikacji w mediach akademickich, a wymiernym efektem działalności z kadrą edukacyjną będzie 500 przeszkolonych pracowników. - Nasze działania dotrą do ponad 700 tys. studentów na ponad 200 uczelniach, informacyjne - do ponad miliona studentów i pracowników naukowych - podkreśliła dyrektor NZB.

Wiedza i mity

Barbara Owsiak, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej ZUS, przypomniała, jak doszło do podjęcia współpracy w ramach programu. - Zarówno ZBP, jak i ZUS chciały dotrzeć do studentów z wiedzą o ubezpieczeniach społecznych. Nie może być tak, że student wchodzi w życie zawodowe, nie wiedząc nic o ubezpieczeniach - powiedziała. Jej zdaniem o ubezpieczeniach społecznych warto wiedzieć. - Po to, żeby się nie wykluczać, a jeśli już się wykluczamy, to po to, by robić to świadomie. Mam nadzieję, że w wyniku programu ta wiedza nie będzie tabloidowa - podkreśliła Barbara Owsiak.

150310.owsiak.01.600x400

Fot. Marzena Stokłosa

Pierwszą część spotkania zakończył Przemysław Barbrich, dyrektor zespołu Public Relations ZBP. W swym wystąpieniu zatytułowanym "Prawda czasu, prawda ekranu..." zwrócił uwagę na najczęstsze mity i przekłamania dotyczące działalności banków w Polsce, w tym modnej ostatnio kwestii kredytów denominowanych. Obalił m.in. - upowszechnianą przez tabloidy - fałszywą informację, że banki nie płacą podatków, albo płacą ich za mało. Tymczasem w 2014 r. samego CIT sektor bankowy wpłacił ponad 3,2 mld zł. - Banki to największy płatnik ze wszystkich branż w Polsce. Do budżetu wpłacają 5 mld zł. Dla porównania energetyka płaci 2,3 mld zł, a sektor paliwowy 1,7 mld zł - zaznaczył Przemysław Barbrich.

Karol Jerzy Mórawski

 

Udostępnij artykuł: