Nowy obiekt Panattoni Europe dla Faurecia da pracę setkom osób w rejonie Pilzna

Finanse i gospodarka

Faurecia, szósty pod względem wielkości dostawca dla branży motoryzacyjnej w świecie, w dalszym ciągu rozwija swoją działalność na terenie Czech. W piątek, 18 października br., firma oficjalnie rozpoczęła kompleksową produkcję foteli samochodowych, głównie dla marki BMW, w nowym zakładzie niedaleko Pilzna, zbudowanym przez Panattoni. Szacuje się, iż w nadchodzących latach pracę znajdzie tu nawet 800 osób.

„W bezpośredniej okolicy zakładu, w odległości umożliwiającej codzienne dojazdy do pracy, mieszka około 10.000 osób poszukujących pracy, tak więc firma, która może zatrudnić prawie tysiąc osób, przyczynia się znacznie do poprawy sytuacji,” powiedział naczelnik kraju pilzneńskiego Milan Chovanec podczas uroczystości otwarcia. „Dla mnie dzisiejsza ceremonia stanowi potwierdzenie, że Czechy są atrakcyjnym krajem dla lokowania nowych inwestycji. Kiedy współpraca między administracją państwową, samorządem lokalnym a prywatnymi przedsiębiorcami układa się pomyślnie, możliwe jest przyciąganie tak znaczących inwestorów.”

Budowa nowego obiektu produkującego fotele samochodowe rozpoczęła się w zakładzie zlokalizowanym między miejscowościami Nýřany, Úherce i Zbůch w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory w nowej fabryce Faurecii zatrudniono ponad 420 osób. „Do roku 2015 liczba pracowników naszego obiektu powinna się podwoić. Zakład osiągnął już pełną zdolność operacyjną, jednak przygotowujemy jeszcze jedną linię produkcyjną, która pozwoli utworzyć nowe stanowiska pracy w kraju pilzneńskim. Tak nowi jak i obecni pracownicy będą mogli korzystać z transportu wahadłowego w drodze do i z pracy, ponieważ zapewniliśmy na własny koszt dowóz pracowników z pobliskich miejscowości na poranną i popołudniową zmianę” powiedział dyrektor nowego zakładu, inż. Vladimír Suchý.

Panattoni, deweloper, który zbudował nowy zakład dla Faurecii, miał swój udział w przyciągnięciu inwestycji oferującej prawie tysiąc nowych miejsc pracy do miejscowości Nýřany. „Zdołaliśmy ukończyć i przekazać halę produkcyjną, która jest jednym z największych projektów inwestycyjnych na przestrzeni ostatniego roku, zgodnie z harmonogramem pomimo niedawnych powodzi,” podkreśla Dyrektor Zarządzający Panattoni w Czechach, Pavel Sovička.

„W pierwszej połowie 2013 roku nowo zatrudnieni zdobywali doświadczenie w naszych siostrzanych zakładach za granicą. Obecnie w nowym zakładzie trwa produkcja, w której pomagają pracownicy po stażu zagranicznym.. I nadal zatrudniamy nowe osoby na przyszły rok,” wypowiada się na temat rekrutacji Stanislava Plachá, Dyrektor HR na Czechy i FECT na Europę Wschodnią. „Szukamy specjalistów i profesjonalistów do wszystkich działów, m.in. produkcji, kontroli jakości, logistyki i utrzymania ruchu. Wszystkie oferty pracy można znaleźć na stronie www.faurecia.jobs.cz lub www.agenturatriangle.cz, gdzie są na bieżąco aktualizowane.”

Otwarcie zakładu jest dla firmy Panattoni, według jej Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu Kláry Fritsch, dowodem na to, że zainteresowanie inwestorów Czechami rośnie. „Od zeszłego roku zauważamy oznaki ożywienia na rynku nieruchomości. W związku z tym, rok temu podjęliśmy decyzję o znaczącej ekspansji i wraz z naszym partnerem Grupą Accolade zaczęliśmy oferować inwestorom sześć parków przemysłowych na terenie Czech i Słowacji,” wyjaśnia Klára Fritsch.

W nowym zakładzie Faurecii w Pilźnie w systemie JIT będą produkowane kompletne fotele samochodowe, szczególnie dla modeli BMW z serii 1 oraz innych typów. Produkcja sekwencyjna zapewnia niezawodne i szybkie dostawy kompletnych foteli do zakładów BMW w Lipsku i Regensburgu. Fotele wykonane w Czechach będą transportowane i montowane bezpośrednio w samochodach BMW. Dzięki temu można będzie ograniczyć potrzebę magazynowania oraz oszczędzić czas. Od momentu załadowania foteli w zakładzie pod Nýřanami na transport do Niemiec do czasu zamontowania ich w samochodach BMW upływa jedynie 15 godzin. Jest to możliwe m.in. dzięki korzystnej lokalizacji blisko niemieckiej granicy, która była jednym z istotnych czynników decyzyjnych. Udana realizacja ‚koncepcji JIT na odległość’ była głównym motorem dotychczasowej współpracy między Faurecią a BMW.

Długoterminowa strategia Faurecii skupia się na rynkach wzrastających. Czechy są obecnie piątym krajem w Europie pod względem wielkości działalności przemysłowej Faurecii, która razem z nowo wybudowanym zakładem, dysponuje łącznie 7 zakładami na terenie Czech i zatrudnia ponad 3.500 pracowników.

Źródło: Panattoni Europe

Udostępnij artykuł: