Nowy pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego

Kadry

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia na pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Informację przekazał w niedzielę na Twitterze Soboń ‒ informuje PAP.

pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego
Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Źródło: MAP

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia na pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Informację przekazał w niedzielę na Twitterze Soboń ‒ informuje PAP.

#Pełnomocnik ma rangę sekretarza stanu w #MAP. Do jego zadań ma należeć przede wszystkim przygotowanie i realizacja koncepcji #TransformacjaSpółek energetycznych i górnictwa węglowego #Górnictwo #Węgiel #Energetyka @MAPGOVPL @sobonartur

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek, 3 września 2020 roku, podpisał rozporządzenie ustanawiające pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Jednocześnie zlikwidowano stanowisko pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Z dokumentów opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji wynika, że rozporządzenie ustanawiające pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego weszło w życie w piątek, 4 września 2020 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem pełnomocnik ma rangę sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Do jego zadań ma należeć przede wszystkim przygotowanie i realizacja koncepcji transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Ostatnio Artur Soboń pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Pełnomocnika rządu ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa, od 5 grudnia 2019 r.

https://twitter.com/sobonartur/status/1302574227233673216

Życiorys Artura Sobonia

Urodził się 13 marca 1977 roku w Świdniku.

Absolwent Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (praca magisterska pt. Władza polityczna w myśli konserwatywnej II RP), oraz Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (praca magisterska pt. Strategia budowania wartości na przykładzie Lubelskiego Węgla Bogdanka).

Absolwent studiów podyplomowych w zakresie projektów europejskich UMCS w Lublinie oraz rachunkowość i finansowe KUL.

Ukończył studia doktorskie z ekonomii w Kolegium Nauk Społecznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Poseł na Sejm RP z okręgu lubelskiego VIII i IX kadencji. Pracował w komisji finansów publicznych i komisji obrony narodowej.

Mieszka z rodziną w Świdniku.

Czytaj także: Nie będzie już obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę?

Funkcje publiczne

Od 2015 ‒ Poseł na Sejm RP.

Od 2002 ‒ Samorządowiec.

Sekretarz miasta Świdnik.

Radny powiatu świdnickiego oraz sejmiku województwa lubelskiego.

Pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialny m.in. za budownictwo oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020.

Sprawował nadzór właścicielski w spółkach prawa handlowego w imieniu Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: w Świdniku wystartowała budowa 108 lokali

Udostępnij artykuł: