Nowy rekord na Wall Street

Komentarze ekspertów

Koniec tygodnia został zdominowany przez informacje napływające z Japonii, gdzie w czasie ostatniego posiedzenia BoJ - w celu zapewnienia stabilności cen i doprowadzenia do inflacji na poziomie 2% - podjęto decyzję o rozszerzeniu programu ekspansji monetarnej, co w znaczący sposób wpłynęło zarówno na sytuację rynku akcji, jak i walut.

W efekcie, piątkowa sesja upłynęła pod znakiem silnych wzrostów na większości europejskich parkietów – niemiecki DAX zyskał 2.33%, natomiast francuski CAC40 – 2.22%. Podobnie sytuacja wyglądała za Oceanem, gdzie indeks S&P 500 na zamknięciu wzrósł do rekordowo wysokiego poziomu 2018.05.

141103.saxo.01.576x395

Czynnikiem sprzyjającym umocnieniu wartości amerykańskiego dolara okazały się natomiast dobre wiadomości docierające ze Stanów Zjednoczonych – jak wynika z danych opublikowanych przez Uniwersytet Michigan, wskaźnik obrazujący potencjał nabywczy amerykańskich konsumentów wzrósł z 84.6 pkt we wrześniu do 86.9 pkt w październiku.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie bez wątpienia publikacja przemysłowych indeksów PMI. Popołudniu, uwagę inwestorów zza Oceanu przyciągną także przemówienia Charlesa Evansa, szefa Fed z Chicago oraz Richarda Fishera, szefa Fed z Dallas.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska

 

Udostępnij artykuł: