Nowy rok, nowa praca?

Polecamy

Zmiana miejsca pracy to jedno z popularnych postanowień noworocznych. Kiedy najlepiej się na taki krok zdecydować? Czy nowy rok jest dobrym pretekstem? Jak wynika z danych Pracuj.pl, styczeń jest jednym z miesięcy z największą liczbą ogłoszeń rekrutacyjnych.

Zmiana miejsca pracy to jedno z popularnych postanowień noworocznych. Kiedy najlepiej się na taki krok zdecydować? Czy nowy rok jest dobrym pretekstem? Jak wynika z danych Pracuj.pl, styczeń jest jednym z miesięcy z największą liczbą ogłoszeń rekrutacyjnych.

Zacznij od siebie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zmianie pracy, warto zastanowić się czy nie wynika ona np. z chwilowego przemęczenia związanego z natłokiem obowiązków. Może warto porozmawiać z pracodawcą o zmniejszeniu ilości zadań bądź dodatkowej osobie w zespole do pomocy? Jeśli potrzeba zmiany pracy jest przemyślana, a pracodawca nie jest w stanie zaoferować nam nic, co mogłoby nas w dotychczasowej firmie zatrzymać, warto zastanowić się nad swoją karierą zawodową. W jakich dziedzinach się sprawdzamy, co możemy zaoferować pracodawcy, jakie mamy umiejętności, wiedzę, doświadczenie czy cechy osobowości.

Istotna jest także kwestia związana z oczekiwaniami w stosunku do nowego miejsca pracy. Pomyślmy gdzie chcielibyśmy pracować i dlaczego. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla nas ważniejsze np. wysokie wynagrodzenie czy niestandardowe godziny pracy? Jaka branża będzie dla nas ciekawsza? Każda firma posiada indywidualne zasady i kieruje się trochę innymi wartościami. Warto na nie zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zmianie pracy.

Takie uświadomienie sobie swoich mocnych stron oraz oczekiwań wobec pracodawcy  pozwoli nam na sprawniejszą selekcję ogłoszeń rekrutacyjnych. Mając pełną świadomość swoich kompetencji, oczekiwań i tego co możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy, będzie nam znacznie łatwiej znaleźć oferty pracy najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.

Styczeń jest szczególnie dobrym okresem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy. Zauważamy to także na portalu Pracuj.pl, gdzie w pierwszych miesiącach nowego roku odnotowujemy rekordowe liczby ogłoszeń. Taka sytuacja jest jednak zupełnie normalna. Planowane pod koniec roku budżety zaczynają być realizowane, a w wielu firmach podejmowane są również kroki w celu zatrudnienia dodatkowych pracowników - komentuje Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.

Lektura interesujących nas ofert pracy może uświadomić nam również jakich umiejętności nam jeszcze brakuje aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Możemy dzięki temu określić jakie jeszcze doświadczenie powinniśmy zdobyć w obecnym miejscu pracy lub jaką wiedzę nabyć poprzez dodatkową edukację np. cykl szkoleń albo studia podyplomowe. Jeżeli nie mamy budżetu na szkolenia, możemy wykorzystać bezpłatne źródła - postanowieniem noworocznym może być np. wygospodarowanie godziny tygodniowo na czytanie branżowych serwisów czy blogów.

W nowy rok z nowym CV

Nowy rok to dobry moment na zaktualizowanie CV. Aplikując na wybrane stanowisko powinniśmy podkreślić w naszym CV te elementy z naszego doświadczenia, które mogą mieć znaczenie w nowej pracy. Nie wysyłajmy  tego samego życiorysu do wszystkich firm. Owszem, baza jest jedna, bo życiorysu sobie nie zmienimy, ale możemy zwrócić uwagę na inne obowiązki i doświadczenia. Dobry życiorys powinien zawierać także informacje czym dokładnie zajmowaliśmy się na danym stanowisku ponieważ nie zawsze osoby, które zajmowały te same stanowiska posiadały identyczny zakres obowiązków. Podajmy również dokładne daty rozpoczęcia oraz zakończenia pracy, są to istotne dla rekruterów dane, mówiące o przerwach w karierze czy częstotliwości zmian pracodawców. Błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne to kiepska wizytówka. Takich błędów łatwo uniknąć, wystarczy pokazać CV zaufanej osobie, która uważnie je przejrzy pod tym kątem.

Więcej porad znajduje się na stronie kariera.pracuj.pl.

Źródło: Pracuj.pl

Udostępnij artykuł: