Nowy sposób na zakupy ratalne

Bankowość / Wiadomości

Credit Agricole wdraża nowy sposób na zakupy ratalne. Teraz umowę kredytową można zawierać elektronicznie bez podpisywania jej papierowej wersji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zakupy na raty są wygodne, szybkie i bezpieczne.

Credit Agricole wdraża nowy sposób na zakupy ratalne. Teraz umowę kredytową można zawierać elektronicznie bez podpisywania jej papierowej wersji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zakupy na raty są wygodne, szybkie i bezpieczne.

Bank Credit Agricole - jeden z liderów na rynku Consumer Finance, który od ponad 15 lat (wcześniej jako LUKAS Bank) oferuje finansowanie zakupów w sklepach, jako pierwszy w Polsce wprowadził  szybki, elektroniczny sposób zawierania umów kredytowych w miejscu sprzedaży.

Teraz umowę kredytu ratalnego zamiast na papierze, klient zatwierdzi poprzez wpisanie w telefonie lub tablecie sprzedawcy kod z sms-a otrzymanego z banku na swój numer telefonu. O ile podobne rozwiązania są stosowane do obsługi klientów w placówkach bankowych przy produktach takich, jak konta, karty kredytowe czy kredyty gotówkowe, to poza Credit Agricole żaden bank nie wprowadził ich dotychczas dla kredytu ratalnego obsługiwanego w sklepach stacjonarnych.

Szybciej, wygodniej, oszczędniej
- Nowy proces zawierania kredytów ratalnych to wygoda i oszczędności. Przede wszystkim czasu - klientów, sprzedawców oraz handlowców, a także pieniędzy - na druku dokumentów kredytowych, przesyłaniu umów do banku oraz ich archiwizacji. Proces jest wygodny, bo klient nie musi już parafować i podpisywać się na kilku stronach umowy - zauważa Jarosław Marek, dyrektor Pionu Rozwoju Consumer Finance w banku Credit Agricole.

Już w blisko 1200 sklepach współpracujących z bankiem można zrobić zakupy na raty z wykorzystaniem Szybkiego Podpisu*. Docelowo Credit Agricole chce wprowadzić ten sposób na kredyty ratalne u wszystkich swoich partnerów. Obecnie to ponad 10 tys. punktów sprzedaży w całym kraju. Bank współpracuje między innymi z Black Red White, Komputronikiem, Agata Meble, Media Expert czy Neonet.

- Najpierw przeprowadziliśmy pilotaż w pięciu sklepach dużych sieci handlowych. Następnie zaprosiliśmy do sprawdzenia tego innowacyjnego procesu naszych zaufanych parterów z mniejszych miejscowości, by poznać opinię ich i naszych klientów. Partnerów pozytywnie zaskoczyła szybkość i łatwość obsługi, a klienci docenili wygodę. Klienci zrobili już w nich zakupy na raty o wartości ponad 10 mln zł - dodaje Jarosław Marek.

Jak to działa?

160324.ca

Aby kupić produkt w kredycie ratalnym, klient wybiera w sklepie formę płatności - CA Raty. Sprzedawca wypełnia w systemie wniosek kredytowy, uzupełniając dane klienta (w tym nr telefonu komórkowego) i wysyła je do weryfikacji banku. Po pozytywnej decyzji kredytowej, sprzedawca wprowadza pozostałe dane, skanuje niezbędne dokumenty lub robiąc ich zdjęcia załącza je do systemu. Wygenerowaną w systemie umowę klient odczytuje na monitorze sprzedawcy lub tablecie i akceptuje ją,  wpisując do systemu kod z SMS, otrzymany z banku na swój nr telefonu. Zatwierdzona umowa z nadanym jednorazowym certyfikatem Open Trust i zabezpieczona hasłem trafia bezpośrednio na adres e-mail klienta. Po zatwierdzeniu umowy klient od razu odbiera w sklepie zakupiony towar, a zakupy na raty trwają zaledwie kilka minut.

Umowa w wersji elektronicznej trafia także do banku, dzięki czemu bank  redukuje koszty związane z archiwizacją.

Credit Agricole szacuje, że dzięki Szybkiemu Podpisowi zyska również nasze środowisko naturalne, bo liczba drukowanych stron umów spadnie o ok. 60 proc., czyli ponad 1 mln miesięcznie. To prawie 87 uratowanych przed wycinką drzew każdego miesiąca.

*dostawcą Szybkiego Podpisu jest francuska spółka QuickSign, która  współpracowała już z Crédit Agricole we Francji przy rozwiązaniach dla consumer finance. QuickSign do realizacji Szybkiego Podpisu  udostępnia platformę SAAs.

KORZYŚCI DLA BANKU
Oszczędność papieru: mniej drukowanych stron o 1 mln miesięcznie
60 proc. mniej wydruków → 87 uratowanych drzew
Oszczędność miejsca magazynowego na archiwizowane umowy
Oszczędność czasu: sortowanie dokumentów, sprawdzanie kompletności, sprawdzanie podpisów
Elektroniczny obieg dokumentów
Eliminacja kosztów wydruku umów oraz ich archiwizacji

KORZYŚCI DLA KLIENTA
Szybkość i wygoda: zamiast podpisywania 15 stron umowy, 4-cyfrowe hasło
Nowoczesność: szybki sposób zawierania umowy, przy minimum formalności, wykorzystanie najnowszych technologii, dokumenty elektroniczne
Łatwy dostęp do umowy na skrzynce mailowej, nie trzeba jej przechowywać w teczce na półce

Izabela Mościcka
dyrektor Departamentu Komunikacji i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu
Credit Agricole

 

Udostępnij artykuł: