NUK w Banku Spółdzielczym: Dochody nieudokumentowane

NBS 2010/06

Klientami banków spółdzielczych bywają firmy i osoby, które nie do końca mogą udokumentować swoich rzeczywistych dochodów dla potwierdzenia zdolności kredytowej.

Klientami banków spółdzielczych bywają firmy i osoby, które nie do końca mogą udokumentować swoich rzeczywistych dochodów dla potwierdzenia zdolności kredytowej.

Wiesław Żółtkowski

Póki metody badania zdolności kredytowej były niezbyt sformalizowane, banki spółdzielcze oceniały wnioski kredytowe kierując się wiarygodnością klienta w oparciu o znajomość środowisk lokalnych. Takie metody są często bardzo skuteczne, czego potwierdzeniem jest dobra jakość portfeli BS-ów. Jednak rozszerzanie i uszczegółowianie wymogów nadzorczych zmierza do wyeliminowania tych praktyk, a to oznacza niestety wykluczenie z obszaru usług kredytowych znacznej grupy społecznej.

W szarej strefie

W Polsce nadal utrzymuje się gospodarka dwu prędkości. Tania siła robocza i szara strefa pozwala na niepłacenie podatku. Zatrudniani w legalnym biznesie, ale w nielegalny sposób zwykle zarabiają mało, państwo nie ma pieniędzy z podatków, a bilans ten skutkuje ciągłym wzrostem zadłużenia budżetu. Nic nie wskazuje na to, aby można był zlikwidować to zjawisko. Pytanie dotyczy tego, czy ludzie zatrudniani w szarej strefie mają być obsługiwani przez banki. Czy także w sferze pośrednictwa finansowego muszą być wykluczeni z oficjalnego obrotu?

Dostępne dane mówią o wykluczeniu z usług bankowych co najmniej 200 tysięcy osób, które są zadłużone na poziomie znacznie przekraczającym ich dochody. Ale jeszcze ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: