O ile wzrosną rachunki za prąd? URE zatwierdził taryfy dla Enei i Energi Obrót

ESG

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enea i Energa Obrót, podał urząd. Nowe taryfy rachunków odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie, wynika z komunikatu.

LLicznik prądu i pieniądze
Ceny prądu Fot. stock.adobe.com/andriano_cz

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enea i Energa Obrót, podał urząd. Nowe taryfy rachunków odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie, wynika z komunikatu.

Nowe taryfy rachunków odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie #CenyEnergii #EnergiaElektryczna #energetyka #URE

"Regulator zakończył kolejne postępowania i zatwierdził firmom Enea i Energa Obrót taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z tzw. sprzedawcy z urzędu" - czytamy w komunikacie.

Rachunki będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie

W wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu br. przez prezesa URE nowych taryf rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających  średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy, podano także.

Zestawienia zmiany płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych
Operator Systemu Dystrybucyjnego/ Sprzedawca z urzędu Wzrost rachunku odbiorców średnio w grupie G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja)  Wzrost rachunku odbiorców średnio w grupie G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) 
%zł /miesiąc
ENEA Operator/ ENEA12,28,3
Energa Operator/ ENERGA Obrót11,38,6
Tauron Dystrybucja/ Tauron Sprzedaż11, 4 - 12,97,8 – 8,6
            "Szacunkowe wartości zmian na rachunkach obliczono dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla średniego zużycia w kraju w 2018 r. (w przybliżeniu zestawienie odpowiada rocznemu zużyciu energii przez przeciętną 3 osobowa rodzinę, przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym; średnie zużycie w grupie G11  w Polsce wynosi 1773 kWh). Dla Tauron łączne skutki dla obiorców podano w przedziałach ze względu na istniejące jeszcze zróżnicowanie stawek opłat w poszczególnych obszarach" - czytamy dalej.

Od kiedy możliwe podwyżki?

Sprzedawcy Enea i Energa Obrót mogą zmienić ceny za energię elektryczną w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych, w stosunku do których będą stosowali taryfę zatwierdzaną przez prezesa URE, najwcześniej po 14 dniach od ich zatwierdzenia przez regulatora, czyli od 13 stycznia 2020 roku. Taryfy zostały zatwierdzone na okres wnioskowany przez przedsiębiorstwa, tj. taryfa Enei - do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż – do końca 2020 roku, podano także.W połowie grudnia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził już taryfę Operatora Systemu Przesyłowego (PSE), pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej (tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator) oraz taryfę na sprzedaż energii sprzedawcy z urzędu – Tauron Sprzedaż. Te taryfy przedsiębiorcy mogą stosować od 1 stycznia 2020 roku.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: