Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie do 2600 zł. Rząd przyjął projekt

Rynek pracy

Pieniądze na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/jintana

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia podnoszącego pensję minimalną do kwoty 2600 zł w 2019 roku. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 17 zł.

Rząd przyjął projekt rozporządzenia podnoszącego płacę minimalną do kwoty 2600 zł w 2020 roku. Oznacza to wzrost o 350 zł w stosunku do kwoty tegorocznej #PłacaMinimalna

“Podczas posiedzenia Rady Ministrów premier zdecydował o podwyższeniu pensji minimalnej z planowanych 2 450 do 2 600 zł, tj. o 150 zł. W 2020 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 49,7% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 r. Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. będzie wynosiła 17 zł (więcej o 1 zł niż wcześniej planowano). W 2019 r. jest to 14,70 zł” – czytamy w komunikacie.

Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 600 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników). Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ok. 1,5 mln pracowników otrzymujących płacę minimalną, podano także.

Jak podał CIR, obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia.

Czytaj także: Płaca minimalna: 4 tysiące złotych – to może dobić przedsiębiorców >>>

Skokowy wzrost płacy minimalnej według PiS

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości (PiS) prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że płaca minimalna wzrośnie w Polsce do 3 tys. zł na koniec 2020 roku i do 4 tys. zł na koniec 2023 r. Z kolei premier Mateusz Morawiecki poinformował, że płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł już od 1 stycznia 2020 r.

W czerwca rząd zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2020 roku do 2 450 zł z 2 250 zł obecnie obowiązujących, co oznacza to wzrost o 200 zł (8,9%) w stosunku do br. Rząd proponuje również podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 16 zł w 2020 r. z 14,7 zł w 2019 r.

Czytaj także: Pracodawcy RP ostrzegają: dalsze podwyższanie płacy minimalnej jest irracjonalne >>>

Propozycje dotyczące podniesienia płacy minimalnej przedstawione podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości były oparte na dogłębnie przygotowanych analizach, z których wynika, że można je zrealizować, wynika ze słów ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

“Nowe przepisy, które będą wprowadzane będą konsultowane, tak jak nasze prawo tego wymaga. My pokazujemy to, co wynika z analiz. Jeżeli przedstawia się program partii, to jest on oparty na dogłębnie przygotowanych analizach, że tak można zrobić” – powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej w odpowiedzi na pytanie czy propozycje podniesienia płacy minimalnej były konsultowane.

“Jestem przekonany, że tak będzie, bo my mamy dogonić Europę” – dodał minister.

Według niego, obecnie Polacy są bardziej przedsiębiorczy i w dziedzinie zaradności jesteśmy jednymi z najlepszych.

Czytaj także: Jakie będą konsekwencje wzrostu płacy minimalnej do 4000 zł?

“Wzrosła znacząco rentowność przedsiębiorstw, a to widać po budżecie ministra finansów. Chodzi o to, żeby przedsiębiorcom było dobrze i żeby im odpowiednio dużo pieniędzy zostawało w kieszeni, ale żeby także odpowiednio słusznie dzielili się z pracownikami, a nad tym musi czuwać państwo, jeśli chodzi o proporcje” – dodał Tchórzewski.

 

 

 

 

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: