Obligacje detaliczne: jakie oprocentowanie w kwietniu? Ministerstwo Finansów podjęło decyzję

Finanse osobiste

Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w kwietniu 2018 r. bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca br., podał resort.

Monety na tle zegara
Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w kwietniu 2018 r. bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca br., podał resort.

#PiotrNowak, #MinisterstwoFinansów: klienci indywidualni będą mogli nabyć #obligacje z oprocentowaniem od 1,50% do 2,70% w pierwszym okresie odsetkowym @MF_GOV_PL

"Zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi wciąż rośnie. Luty był kolejnym miesiącem ich rekordowej sprzedaży, która przekroczyła 1 mld zł. Ten wynik pokazuje, że nabywcy indywidualni uznają obligacje oszczędnościowe za atrakcyjną formę pomnażania środków. Warunki kwietniowej oferty pozostały niezmienione w stosunku do marca. Klienci indywidualni będą mogli nabyć obligacje z oprocentowaniem od 1,50% do 2,70% w pierwszym okresie odsetkowym. Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupić obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem w wysokości 2,80%, a dwunastoletnie 3,20% w pierwszym roku oszczędzania" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,1%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,2% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,7% dla 10-latek.

Jak wyliczane jest oprocentowanie?

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,5%.Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2% dla 12-letnich.

Nowa emisja obligacji skarbowych w drodze zamiany

Od 27 marca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: