Obligacje przez Internet i telefon – to proste!

Finanse i gospodarka

Obligacje Skarbu Państwa, to nie tylko bezpieczny i opłacalny sposób inwestowania gromadzonego kapitału. To także łatwość zakupu i elastyczność oferty. By stać się posiadaczem dowolnego rodzaju papierów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa, nie musimy wychodzić z domu, wystarczy nam łącze internetowe lub telefon.

Obligacje skarbowe adresowane są do inwestorów indywidualnych. Jest to produkt, którego zakup nie wymaga wielkich nakładów finansowych – jedna obligacja kosztuje tylko 100 zł., a dodatkowo posiada prostą i zrozumiałą konstrukcję.

Paleta możliwości, jaką tworzą obligacje skarbowe w zakresie lokowania oszczędności, jest szeroka. To oferta dla tych, którzy szukają zarówno średnio-, jak i długookresowych form oszczędzania. W ofercie adresowanej do inwestorów indywidualnych znajdują się obecnie cztery typy obligacji skarbowych, które można podzielić według kryterium terminu ich zapadalności. Nabywcy mają do wyboru papiery: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie.

Obligacje są dostępne w wielokanałowej dystrybucji – tak, by możliwy był ich zakup z każdego miejsca Polski. Skarbowe papiery dłużne można nabyć w ponad tysiącu placówek PKO Banku Polskiego oraz w 38 Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego – to rozwiązanie dla tych, którzy preferują osobisty kontakt z doradcą. Pełna lista placówek sprzedaży obligacji jest dostępna pod adresem www.obligacjeskarbowe.pl. Jednak wiele osób nie ma czasu lub po prostu, z różnych przyczyn, możliwości udania się do placówki. Dla takich inwestorów rozwiązaniem idealnym jest zakup obligacji przez Internet lub telefon. Dzięki tej możliwości można swobodnie stać się posiadaczem obligacji Skarbu Państwa.

Niezależnie od tego, czy udamy się do placówki, czy dokonamy zakupu zdalnie – zostajemy wpisani do Rejestru Nabywców Obligacji i formalnie stajemy się posiadaczem skarbowych papierów dłużnych. Zapis, w każdym wypadku, dokonywany jest elektronicznie, a na życzenie klienta wydawane jest papierowe potwierdzenie nabycia obligacji. Potwierdzenie to przygotowane jest na użytek inwestora i jego zgubienie nie skutkuje żadnymi konsekwencjami. Na podstawie tego zapisu w elektronicznej bazie danych inwestor może później dowolnie dysponować obligacjami – sprzedawać je, zamieniać na papiery z nowej emisji lub wypłacać odsetki.

Jak nabyć Obligacji Skarbu Państwa przez telefon?

Do dyspozycji klientów są dwa numery telefonów: 801 310 210 oraz +48 81 535 66 55 dla połączeń komórkowych oraz dla dzwoniących z zagranicy. Pod tymi numerami od poniedziałku do soboty od godziny 8.00 do 20.00 z wyjątkiem dni świątecznych czekają na nas konsultanci. Po nawiązaniu połączenia zostaniemy poproszeni o złożenie dyspozycji zakupu liczby oraz rodzaju obligacji, wtedy także ustalimy sposób wykupu obligacji. Oznacza to, że możemy zdecydować się na elektroniczny wykup, wtedy, po zakończeniu inwestycji, otrzymamy przelew na wskazane konto. Ale możemy także zdecydować o wypłacie gotówki w Punkcie Sprzedaży Obligacji.

Aby zamówić obligacje, należy podać swoje dane osobowe. Następnie pracownik Call Center podaje numer rachunku rejestrowego, na który należy dokonać wpłaty lub przelewu środków pieniężnych za zamówione obligacje. Faktyczny zakup obligacji następuje po zaksięgowaniu środków pieniężnych na wskazanym rachunku. W momencie dokonywania wpłaty środków za zamówione obligacje niezbędny jest dowód tożsamości – ponieważ PESEL stanowi podstawową daną, która identyfikuje nas w Rejestrze Nabywców Obligacji.

Coś dla internautów – zakup obligacji za pomocą platform sieciowych

Dyspozycję zakupu obligacji możemy również złożyć za pomocą strony internetowej: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Jeżeli dokonujemy nabycia po raz pierwszy poproszeni zostaniemy o rejestrację w serwisie. Dzięki temu, kolejne zakupy będą nie tylko prostsze, ale i dodatkowo zabezpieczone przez nasze indywidualne hasło. Po zalogowaniu wchodzimy w ikonę „zakup”, gdzie określamy, jakie i w jakiej liczbie obligacje planujemy nabyć. Następnie dokonujemy przelewu środków na wskazany numer rachunku bankowego PKO Banku Polskiego. Drogą e-mailową zostaniemy poinformowani o statusie złożonej dyspozycji. Dodatkowym ułatwieniem, dla klientów PKO Banku Polskiego, posiadających konto Inteligo, jest możliwość dokonania zakupu za pomocą strony internetowej www.inteligo.pl. W takim przypadku logujemy się na nasze osobiste konto bankowe i tam dokonujemy zakupu. Połączenie jest zabezpieczane przez Inteligo Financial Services oraz weryfikowane przez jedną z wiodących amerykańskich marek zarządzających bezpieczeństwem ruchu sieciowego – VergiSign.

Razem dbajmy o bezpieczeństwo naszych zakupów

Zdalne zakupy papierów wartościowych są dziś tak samo bezpieczne, jak zakupy w placówkach. Ważne, byśmy ich dokonując czytali informacje pojawiające się na stronie logowania. W przypadku strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl znajdziemy taką prośbę:

Zanim się zalogujesz sprawdź:

  • czy adres strony logowania zaczyna się od przedrostka https,
  • czy pojawia się ikona z zamkniętą kłódką (po prawej stronie pola adresowego lub w dolnym prawym rogu okna przeglądarki),
  • czy po kliknięciu na kłódkę szczegóły certyfikatu bezpieczeństwa są zgodne z adresem strony.

Zróbmy to za każdym razem gdy się logujemy, kiedy zaniepokoi nas wygląd strony, bo coś się na niej zmieni, kiedy zostaniemy poproszeni o podanie dodatkowych danych, o które wcześniej nie proszono zadzwońmy pod numer infolinii i dowiedzmy się czym te zmiany są spowodowane.

Powoli cała bankowość przenosi się do sieci, pieniądz jest coraz bardziej wirtualny,- dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni czasem, ani narażeni na zgubienie czy kradzież naszych oszczędności. Zakupy przez telefon czy w sieci umożliwiają szybkie, łatwe i bezpieczne nabycie obligacji i są rozwiązaniem dla każdego

Bogdan Klimaszewski
Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego
Ministerstwo Finansów

Udostępnij artykuł: