Obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności dla branż podatnych na nadużycia w VAT od 2020 roku?

Firma

Napis VAT i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio

Ministerstwo Finansów planuje przekazać projekt dotyczący wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) dla branż, które są podatne na nadużycia w podatku VAT do konsultacji publicznych w ciągu najbliższych tygodni.

Teresa #Czerwińska z @MF_GOV_PL: prowadzimy prace nad wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności dla branż, które są podatne na nadużycia w podatku #VAT #MPP

„Prowadzimy prace nad wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności dla branż, które są podatne na nadużycia w podatku VAT. MPP chroni uczciwych przedsiębiorców, ponieważ rozliczenia transakcji są bardziej transparentne. W ciągu najbliższych tygodni planujemy przekazać projekt do konsultacji publicznych tak, by jego wejście w życie było możliwe na początku roku” – powiedziała Czerwińska, cytowana na profilu resortu finansów w serwisie Twitter.

Czytaj także: Split payment obowiązkowy w wybranych branżach. Będą kary?

Uwalnianie środków z rachunków VAT na wniosek podatnika

Według Czerwińskiej, mechanizm podzielonej płatności pozwala na uwalnianie środków z rachunków VAT na wniosek podatnika. „Czas wydania postanowienia o takiej zgodzie jest znacznie krótszy niż przewidziany w ustawie (60 dni). Obecnie wynosi średnio 21 dni” – czytamy także.

Według opublikowanych danych na profilu wynika, że od lipca do grudnia 2018 r. w MPP zawarto 7,4 mln transakcji o wartości brutto 124,4 mld zł z czego kwota VAT to 25,2 mld zł.

MPP na razie ma charakter dobrowolny

MF wdrożyło mechanizm podzielonej płatności (MPP) 1 lipca 2018 r. i ma on charakter dobrowolny. Każdy podatnik VAT prowadzący działalność gospodarczą i posiadający rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą otrzymał bezpłatny rachunek VAT (otwarty automatycznie bez konieczności składania wniosków).

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: