Obniżenie PIT do 17 proc. już od 1 stycznia 2020 roku?

Finanse osobiste / Prawo i regulacje

Rada Ministrów zajmie się nowelą dotyczącą obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17% za tydzień, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

PIT - rozliczenie podatków
PIT Fot. stock.adobe.com/anix

Rada Ministrów zajmie się nowelą dotyczącą obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17% za tydzień, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nowa skala, w tym obniżona stawka podatku (17%), będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. #PIT #podatki

"Rząd zajmie się obniżeniem PIT z 18% do 17% […] za tydzień" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.Jak podano we wtorek wcześniej w informacji, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów nowa skala, w tym obniżona stawka podatku (17%) będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.Czytaj także: Obniżka stawki PIT do 17 proc. dla wszystkich. Wkrótce mają ruszyć prace >>>

Obniżenie najniższej stawki podatku

W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów ustawy PIT projekt przewiduje obniżenie najniższej stawki podatku, o której mowa w skali podatkowej, z 18% na 17%, przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32% dla dochodów ponad 85 528 zł, podano także.W zeszły tygodniu poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Krajewski zapowiedział, że niedługo rozpoczną się prace nad projektem obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do 17% z 18% dla wszystkich podatników."Teraz obniżamy podatek do zera, jeśli chodzi o osoby najmłodsze, a już za chwilę, już niedługo będziemy pracować nad rozwiązaniem, które zapewni obniżkę podatku PIT dla wszystkich Polaków do 17%" - powiedział Krajewski podczas konferencji prasowej w Sejmie.

W czerwcu minister finansów Marian Banaś mówił, że "skłania się" w kierunku prostego obniżenia PIT do 17% z 18%.Według pierwotnych planów, PIT na poziomie 17% miał dotyczyć dochodów do 42 764 zł rocznie.Czytaj także: Obniżenie PIT dla wszystkich podatników?W przyjętych w czerwcu założeniach do przyszłorocznego budżetu zapisano, że zaplanowane na lata 2019-2020 działania dotyczące podatków i składek na ubezpieczenia społeczne obejmą m.in. obniżenie stawki PIT z 18% do 17% oraz wprowadzenie zwolnienia od podatku PIT dla pracowników w wieku do 26 lat.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: