Obniżenie PIT i większe koszty uzyskania przychodów. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

Finanse osobiste / Gospodarka

Zeznanie roczne PIT Fot. stock.adobe.com/nestonik

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dotyczący obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17%, poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Od 1 października 2019 #PIT zmniejszony z 18% do 17% oraz większe koszty uzyskania przychodów #podatki

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy obniżającej podatki. Od 1 października 2019 PIT zmniejszony z 18% do 17% oraz większe koszty uzyskania przychodów – kolejny element realnego obniżenia podatków. To co najmniej kilkaset złotych rocznie więcej w portfelach Polaków” – napisał Müller na swoim profilu na Twitterze.

Czytaj także: Obniżka stawki PIT do 17 proc. dla wszystkich >>>

Z obniżenia stawki PIT do 17% skorzysta 25 mln Polaków

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) przewiduje obniżkę stawki PIT do 17% z 18%, co obejmie 25 mln Polaków – niezależnie od formy zatrudnienia, podało Ministerstwo Finansów.

„Obniżenie podatku dochodowego z 18% do 17% dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów  takie zmiany przewiduje projekt ustawy, który rząd przyjął 16 lipca 2019 r. Z nowych rozwiązań skorzysta ponad 25 mln Polaków, zarówno pracujących na etacie, wykonujących dzieło czy zlecenie, prowadzących działalność gospodarczą, jak też emerytów i rencistów. Zmiany mają obowiązywać od 1 października 2019 r.” – czytamy w komunikacie.

Obniżenie kosztów pracy pracowników

Zgodnie z projektem ustawy, dzięki zmniejszeniu stawki PIT i dodatkowo co najmniej dwukrotnemu podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów, nastąpi obniżenie kosztów pracy pracowników.

Resort podkreśla, że reforma stanowi ważny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego, czyli zmniejszenia łącznej kwoty podatków i składek.

„W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli ‚do ręki’. Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT” – powiedział minister finansów Marian Banaś, cytowany w komunikacie.

Obniżeniu stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. będzie towarzyszyć obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników, podkreślono w komunikacie.

Koszty po zmianach wyniosą:

250 zł miesięczne (jednoetatowcy) obecnie 111,25 zł,

300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 139,06 zł,

3 000 zł roczne (jednoetatowcy) obecnie 1 335 zł,

3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł,

4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł,

5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł.

„Roczny zysk podatnika, który zarabia 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.) wyniesie 472 zł. Natomiast przy zarobkach 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.), będzie to rocznie 732 zł” – czytamy dalej.

Ustawa ma wejść w życie 1 października 2019 r. i mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia, podsumowano.

 

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: