Obniżki stóp procentowych zwiększają presję na rentowność banków, raport Moody’s

Z rynku

Obniżki stóp procentowych w Polsce znacząco obniżają marżę odsetkową banków i zwiększają presję na ich rentowność - ocenia w raporcie agencja Moody's.

Moody's
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov

Obniżki stóp procentowych w Polsce znacząco obniżają marżę odsetkową banków i zwiększają presję na ich rentowność - ocenia w raporcie agencja Moody's.

#Moodys: obniżki stóp procentowych w Polsce znacząco obniżają marżę odsetkową banków i zwiększają presję na ich rentowność #banki #StopyProcentowe

Agencja oceniła, że obniżając stopy procentowe bank centralny dąży do wspierania dochodów gospodarstw domowych i firm, które ucierpiały w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem. Obniżki stóp mają pomóc klientom banków spłacać kredyty.

Czytaj także: Jak obniżki stóp procentowych przez RPP wpłyną na wyniki finansowe banków?

Zdaniem Moody's, polskie banki, które są przede wszystkim finansowane z depozytów, mają ograniczoną zdolność do pełnego przeniesienia niższych stóp procentowych na swoich klientów, aby obniżyć koszty finansowania. To powoduje, że relatywnie wysoka marża odsetkowa netto banków będzie pod znaczną presją.

Moody's szacuje, że wskutek obniżek stóp marża odsetkowa w PKO BP spadnie do około 2,9 proc. z 3,16 proc. pod koniec 2019 roku.

Czytaj także: PKO BP: decyzje RPP i instytucji nadzoru obniżą zysk grupy o 850 – 900 mln zł w tym roku >>>

Z kolei w przypadku Santander Bank Polska marża spadnie do ok. 2,9 proc. z 3,23 proc.

Czytaj także: Jak decyzje RPP o obniżce stóp procentowych wpłyną w tym roku na wynik grupy Santander Bank Polska?

Obniżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu obniżyła referencyjną stopę procentową o 40 pb do 0,10 proc. w skali rocznej. Stopę lombardową obniżono o 50 pb do 0,50 proc. Stopę depozytową utrzymano na poziomie 0,0 proc.

Czytaj także: RPP zaskoczyła rynek kolejną obniżką stóp procentowych, są już bliskie zera >>>

Obniżka stóp procentowych w maju była trzecią taką decyzją podjętą przez Radę Polityki Pieniężnej po wybuchu pandemii COVID-19. Wcześniejsze dwie obniżki miały miejsce w marcu i kwietniu 2020 roku. 

Udostępnij artykuł: