Obowiązkowa e-faktura w Polsce od 2024 roku: jest zgoda UE

Firma

E-faktury w Polsce obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Zgodę na takie rozwiązanie wyraziła Rada Unii Europejskiej, podało Ministerstwo Finansów.

E-faktura na ekranie komputera
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov

E-faktury w Polsce obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Zgodę na takie rozwiązanie wyraziła Rada Unii Europejskiej, podało Ministerstwo Finansów.

Już od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), tj. e-faktury na zasadach dobrowolnych.

Czytaj także: Nowe obowiązki podatników w związku ze zmianą zasad sporządzania i odbierania e-faktury >>>

"KSeF oznacza zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur. Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta" - czytamy w komunikacie.

Krajowy System e-Faktur

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania - w postaci elektronicznej i papierowej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: