Obrót bezgotówkowy i gospodarka elektroniczna: Międzynarodowy rynek płatności

BANK 2008/12

Rósł w latach 2001-2006 ponad czterokrotnie szybciej od globalnego GDP. Na wzrost rynku decydujący wpływ miał dynamiczny rozwój płatności realizowanych kartami płatniczymi. I na tym nie koniec.

Dariusz Zbytniewski

Dojrzałe gospodarki, generując ponad 80 proc. światowego wolumenu transakcji bezgotówkowych powinny utrzymać swą dominującą pozycję – przynajmniej do roku 2013. Najszybszy rozwój płatności bezgotówkowych ma miejsce w Chinach (46 proc. rocznie). Kraj ten potencjalnie może przejąć pozycję obszaru euro i stać się drugim pod względem wielkości rynkiem płatniczym na świecie. Dynamiczny rozwój płatności bezgotówkowych nie przyczynił się do zmniejszenia znaczenia gotówki w obrocie gospodarczym, co widać szczególnie w obszarze euro. Na kierunki rozwoju rynku płatniczego oraz sposób funkcjonowania instytucji finansowych wpływać będą zmiany związane z wdrażaniem regionalnych planów integracji płatności. W Europie, pomimo znacznych osiągnięć we wdrożeniu SEPA, przed bankami  stoi wiele istotnych wyzwań.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: