Obroty firm faktoringowych wzrosły do 62,6 mld zł w I kw. 2019 r.

Z rynku

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły obroty o wartości 62,6 mld zł w I kwartale br., co oznacza wzrost o 18,4% w skali roku, podał PZF. Z usług firm faktoringowych korzysta w Polsce obecnie 15,9 tys. przedsiębiorstw.

Stos polskich złotych
Fot. stock.adobe.com/jaaff

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły obroty o wartości 62,6 mld zł w I kwartale br., co oznacza wzrost o 18,4% w skali roku, podał PZF. Z usług firm faktoringowych korzysta w Polsce obecnie 15,9 tys. przedsiębiorstw.

Firmy zrzeszone w #PZF osiągnęły obroty o wartości 62,6 mld zł w I kwartale br., co oznacza wzrost o 18,4% w skali roku #faktoring

"Początek 2019 roku przyniósł kolejny wzrost rynku faktoringu w naszym kraju. Polski Związek Faktorów odnotował w I kwartale ponad 18-procentowe zwiększenie obrotów branży, w porównaniu do wyników osiągniętych rok wcześniej. Firmy członkowskie PZF objęły wierzytelności o wartości 62,6 mld zł. Z tej formy finansowania korzysta w Polsce obecnie blisko 16 tys. przedsiębiorstw. Zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym najszybszy wzrost zanotował faktoring pełny" - czytamy w komunikacie.

Najpopularniejsza forma faktoringu

PZF wskazał, że najpopularniejszą formą faktoringu, podobnie jak na innych rozwiniętych rynkach europejskich, trwale stał się faktoring pełny. Zainteresowanie nim szczególnie dynamicznie rośnie w obrocie krajowym. Podmioty zrzeszone w PZF objęły w I kwartale 2019 r. w jego ramach blisko 31,7 mld zł wierzytelności, co stanowi 51% obrotów. Kolejne 33%, generuje faktoring niepełny. Pozostałe 16% przypada natomiast na faktoring importowy, odwrócony oraz wymagalnościowy.Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 15,9 tys. przedsiębiorców. Wystawili oni blisko 2,8 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania, wskazano również.

Wzrost rynku

"Wzrost rynku notowany w ostatnich latach jest przez faktorów kontynuowany. Sprzyja temu dobra i stabilna koniunktura gospodarcza w Polsce. Zwłaszcza pod koniec roku oceny sytuacji makroekonomicznej wśród przedsiębiorców były wysokie, toteż zapotrzebowanie na gotówkę i płynność przełożyły się na korzystanie z finansowania w formie faktoringu" - powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Sebastian Grabek, cytowany w komunikacie.Polski Związek Faktorów (PZF) skupia obecnie przeważającą część podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Zrzesza 30 członków: 5 banków komercyjnych, 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania, 3 podmioty o statusie partnera oraz 2 członków honorowych.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: