OC pracodawcy: jak ubezpieczyć się przed upałem?

Rynek pracy

Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Czy można się od tego ubezpieczyć?

Kobieta siedząca przy biurku z wiatrakiem i wachlująca się dokumentami
Fot. stock.adobe.com/diego cervo

Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Czy można się od tego ubezpieczyć?

Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca #OC #ubezpieczenia

Upały cieszą pracowników głównie na urlopach, natomiast pobyt w dusznym biurze lub praca na zewnątrz przy 30-stopniowym skwarze nie należą do przyjemnych. Dyskomfort to jedno, ale zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić m.in. do przegrzania organizmu, zasłabnięcia, udaru słonecznego lub nasilenia się wielu chorób. Czy pracodawca ponosi winę, jeśli do takiej sytuacji dojdzie podczas wykonywania obowiązków służbowych?- W skrajnych warunkach pogodowych – np. przy silnym mrozie czy upale – pracodawca powinien zadbać o komfort pracowników. Jeżeli pracownik wykaże, że jego problemy zdrowotne związane są z zaniedbaniem przedsiębiorcy, może zgłosić się do niego po rekompensatę. Finansowe konsekwencje takiej sytuacji mogą być dla firmy bardzo dotkliwe. Upał może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a niekiedy nawet śmierci. Odszkodowania w takich przypadkach liczy się nieraz w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Przykład szkody. Przedsiębiorca nie dopełnia obowiązku i nie dostarcza napojów lub wody pracownikom, którzy zmuszeni są pracować w upale (według prawa: powyżej 25 stopni przy pracy na otwartej przestrzeni i 28 stopni w pomieszczeniu zamkniętym). U jednej z odwodnionych osób dochodzi do zaburzenia rytmu serca i omdlenia – bez opieki lekarza jej życie jest zagrożone.- Powyższy opis to modelowy wręcz przykład szkody. Tyle tylko, że nie każda sytuacja jest tak jednoznaczna. Należy pamiętać, że nawet drobiazgowe trzymanie się przepisów i zaleceń z zakresu BHP to czasem za mało. Poszkodowany podczas upału pracownik i tak będzie mógł starać się o odszkodowanie od swojego pracodawcy – tłumaczy Damian Andruszkiewicz.Aby nie pokrywać ewentualnego odszkodowania z firmowej kasy, przedsiębiorca może skorzystać z ubezpieczenia OC pracodawcy.

Jak działa ubezpieczenie OC pracodawcy?

Dzięki polisie ubezpieczyciel przejmuje od przedsiębiorcy odpowiedzialność za naprawę powstałej szkody – utratę zdrowia pracownika lub zniszczenie jego mienia wskutek wypadku przy pracy. Posiadanie OC pracodawcy wydaje się wyjątkowo istotne dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.- W tym sektorze działają firmy niemające tak dużego zaplecza finansowego jak korporacje. Dlatego nieraz nawet pozornie niewielkie roszczenie może zdestabilizować działanie przedsiębiorstwa. Warto dodać, że kwoty zasądzanych odszkodowań rosną – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.Pod pojęciem wypadku przy pracy należy rozumieć każde zdarzenie związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych, które spowodowało uraz lub śmierć i miało miejsce w czasie pracy. Także w trakcie nadgodzin, w drodze do i z biura, podczas wyjazdów szkoleniowych czy na imprezach firmowych. Kupując ubezpieczenie na wypadek takich sytuacji przedsiębiorca powinien przede wszystkim oszacować sumę gwarancyjną, którą chce zapisać w polisie. To górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałą szkodę. Od wysokości sumy zależy w pierwszej kolejności składka za ochronę.
Udostępnij artykuł: