Oceny koniunktury w niemieckiej gospodarce najlepsze od lipca 2011 r.

Finanse i gospodarka

Kolejny dzień na rynkach akcji w Europie trwa stabilizacja notowań na poziomie wyznaczonym przez pierwsze minuty handlu w 2013 r. Warszawska giełda wykazuje pewne oznaki słabości, bo WIG20 wraca dziś do poziomu z końca 2012 r., choć bilans amerykańskiego S&P 500 w tym czasie zamyka się 2,8% na plusie, podobnie jak indeksu europejskich blue chips, DJ Stoxx 50.

Kolejny dzień na rynkach akcji w Europie trwa stabilizacja notowań na poziomie wyznaczonym przez pierwsze minuty handlu w 2013 r. Warszawska giełda wykazuje pewne oznaki słabości, bo WIG20 wraca dziś do poziomu z końca 2012 r., choć bilans amerykańskiego S&P 500 w tym czasie zamyka się 2,8% na plusie, podobnie jak indeksu europejskich blue chips, DJ Stoxx 50.

Zyski niemieckiego DAX-a zamykają się w 1,6%. Poniedziałkowe osłabienie nie jest istotne z punktu widzenia oceny średniookresowych perspektyw koniunktury, a można je wiązać nadal z reperkusjami wydźwięku ubiegłotygodniowych Minutes z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (pojawiły się w nich wyraźne ostrzeżenia przed zakończeniem luzowania monetarnego). Tymczasem nastawienie inwestorów poprawia się coraz bardziej. Styczniowy indeks Sentix, obrazujący oceny inwestorów finansowych koniunktury w niemieckiej gospodarce, podniósł się do minus 7 pkt. To najwyższy poziom od lipca 2011 r. Ekonomiści spodziewali się minus 14,2 pkt. Wskaźnik odnoszący się do oczekiwań gospodarczych podskoczył do 12 pkt z minus 1,5 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik ocen bieżącego stanu koniunktury zwyżkował do minus 24,3 pkt z minus 31 pkt.

Te odczyty dobrze obrazują sytuację na rynkach. Duża dysproporcja pomiędzy oceną bieżącej koniunktury a oczekiwaniami pokazuje, jak duże znaczenie mają nadzieje na lepszą przyszłość. Jednocześnie gwałtowne zmiany ocen koniunktury w ostatnich miesiącach rozmijają się ze skalą zmian w realnej gospodarce, potwierdzając znaczenie emocji dla zachowania rynków finansowych.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Rosnący optymizm inwestorów finansowych w ocenach perspektyw niemieckiej gospodarki potwierdza, że pozytywne scenariusze na najbliższe miesiące są w dużym stopniu uwzględnione w cenach akcji.

Kondycja niemieckiego budownictwa pozostaje słaba.

Rynki nieruchomości

Grudniowa aktywność niemieckiego budownictwa była najsłabsza od 10 miesięcy. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki naszego zachodniego sąsiada poszedł wyraźnie w dół, do 43,3 pkt z listopadowych 48,4 pkt. Był to 9. kolejny miesiąc spowolnienia, na które wskazują odczyty poniżej 50 pkt. Najgorsza sytuacja miała miejsce w budownictwie infrastrukturalnym. regres w budownictwie mieszkaniowym był największy od 10 miesięcy, a w segmencie komercyjnym od 7 miesięcy. W dalszym ciągu maleją nowe zamówienia w branży, choć w grudniu siła tego zjawiska nieco osłabła. Regres koniunktury w niemieckim budownictwie na razie w ograniczony sposób przekłada się na redukcje zatrudnienia. Choć od październikowego dołka oceny perspektyw branży poprawiły się, to jednak nadal przeważa pesymizm wśród przedsiębiorców budowlanych w oczekiwaniach odnośnie do koniunktury w najbliższych 12 miesiącach.

Według obliczeń Halifax w grudniu ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii poszły w górę o 1,3% w skali miesiąca i o 2,6% w ujęciu rocznym. W całym IV kwartale 2012 r. ceny obniżyły się o 0,3% w porównaniu z tym samym okresem 2011 r.

Od dewelopera

W sobotę, 12 stycznia Ronson Development organizuje Dzień Otwarty inwestycji Młody Grunwald w Poznaniu. Deweloper uruchamia dla inwestycji autorski program finansowy "Każdy na Swoim". W ramach programu Ronson przez półtora roku będzie spłacał za klienta odsetki od kredytu. Ze szczegółami oferty potencjalni klienci będą mogli zapoznać się podczas dnia otwartego. W ramach inwestycji Młody Grunwald docelowo powstanie 268 mieszkań, z czego 136 lokali o pow. od 28 do 141 m kw. w I etapie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Karmar, a zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2014 r.

Home Broker Daily, nr 744 - pobierz.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: