Oczy inwestorów skierowane na Niemcy i Waszyngton

Komentarze ekspertów

Po tym jak Fed oraz inne banki centralne przedstawiły swoje stanowiska, uwaga inwestorów skupia się przedstawionym wczoraj projekcie amerykańskiego budżetu na rok 2018. Zapowiadane cięcia w wielu rządowych programach, w tym także pomocy żywnościowej dla najuboższych, na korzyść wojska – nie uchodzą za sprzyjające przedsiębiorczości. Inwestorzy są jednak optymistycznie nastawieni w stosunku do deklaracji dotyczącej zmniejszenia podatków.

Indeksy na Wall Street zakończyły wczorajsze sesje płasko, natomiast dzisiejsze notowania w Azji nie wyglądają za dobrze. Dolar amerykański jest także pod presją od chwili ogłoszenia podwyżki stóp procentowych przez Fed.

 Uwagę rynków skupi niemieckie Baden-Baden gdzie odbędzie się szczyt G20. Będzie to spotkanie ministrów finansów 19 państw oraz przedstawicieli Unii Europejskiej, którego celem będzie dyskusja nad polityką finansową. Najważniejszym z punktu widzenia inwestorów będzie spotkanie Sekretarza Skarbu Steve’a Mnuchina z ministrem finansów Niemiec, Wolfgangiem Schäuble. Równolegle w Waszyngtonie odbędzie się nader ważne spotkanie Angeli Merkel z Donaldem Trumpem. Rynki będą szybko reagować na wyniki rozmów w Niemczech oraz USA.

Zainteresowaniem cieszą skupiają kryptowaluty, po ubiegłotygodniowej odmowie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uruchomienia pierwszego bitcoinowego funduszy ETF, prawdziwy boom przeżywa powstałe w 2014 roku – ethereum. Transakcje w przypadku tej kryptowaluty są rejestrowane w tzw. łańcuchu bloków, co daje możliwość uniknięcia wielu pośredników i dodatkowych kosztów. Obecnie notowania ethereum sięgają pułapu 48 dolarów amerykańskich i w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły o ponad 350%. Łączna wartość wszystkich tokenów ethereum będących w światowym obiegu wynosi prawie 4 miliardy dolarów amerykańskich, natomiast kapitalizacja rynkowa bitcoina przekroczyła 18 mld dolarów.

Mati Greenspan

eToro

Udostępnij artykuł: