Od 20 września ZUS rozpoczyna wyrównywanie nadpłat składek za kwiecień i maj

Firma

Płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, od 20 września będą uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Napis ZUS i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/johan10

Płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, od 20 września będą uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

.@zus_pl: Po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną #Nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o ich zwrot #Firmy #SkładkiZUS #TarczaAntykryzysowa #COVID19 #Llockdownockdown

ZUS dokona zwolnienia ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września 2020 r.

Skorzysta z nich nawet 800 tys. firm. Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: przedsiębiorcom najbardziej pomogło zwolnienie ze składek ZUS

Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Zgodnie z ustawą obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

600 mln złotych nadpłat

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem.

Zakład poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

W wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł.

Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

Czytaj także: ZUS wypłacił ponad 92 mln zł na dodatki solidarnościowe

25 mld złotych wsparcia z tarczy antykryzysowej

ZUS jest jedną z głównych publicznych instytucji odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z udzielaniem przedsiębiorcom pomocy na podstawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową.

Łącznie Zakład zrealizował ponad 6,5 mln wniosków i udzielił wsparcia w różnych formach na około 25 mld zł.

Wypłata świadczeń w ramach tarczy nie wpłynęła negatywnie na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona obecnie bezpieczna i stabilna.

Czytaj także: Bon turystyczny: ZUS przestrzega przed oszustami!

Źródło: ZUS
Udostępnij artykuł: