Od północy z 23 na 24 czerwca zaostrzenie warunków kwarantanny dla powracających do Polski spoza strefy Schengen

Gospodarka

Zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po 7 dniach, a nie pod 48 godzinach w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa dla osób powracających do kraju spoza strefy Schengen - wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Matka i dziecko na plaży w maseczkach ochronnych przeciwko COVID-19
Fot. stock.adobe.com/Tropical studio

Zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po 7 dniach, a nie pod 48 godzinach w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa dla osób powracających do kraju spoza strefy Schengen - wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że na całym świecie dochodzi do różnych mutacji koronawirusa. Wśród kolejnych wariantów wymienił wariant Delta Plus z Indii. Przypomniał, że w Polsce uruchomiony został system monitorowania mutacji.

Kraska poinformował, że mutacji Gamma we wtorek było 14, a w środę 17, wariantu Delta - we wtorek 90, a w środę 96, wariantu Beta - we wtorek 36, w środę 38.

Ponadto wiceszef MZ poinformował, że w przedziale dwóch tygodni liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wynosi 14, ale w Tunezji to już 209, w Danii 152, w Hiszpanii 133, w Wielkiej Brytanii 131.

Zmiana w obowiązujących zasadach kwarantanny

Obecnie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen, ale zwalnia z niej ujemny wynik testu wykonanego na terytorium Polski do 48 godzin po przekroczeniu granicy.

Nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne

Kraska poinformował, że od północy zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po 7 dniach w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Lepiej zostać w kraju

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślał, że MSZ od początku pandemii zaleca wstrzemięźliwość w organizowaniu wyjazdów zagranicznych. Dodawał, że sytuacja w niektórych krajach poprawia się wraz z postępem akcji szczepień, ale dochodzi też do nagłego pogorszenia sytuacji w niektórych częściach świata.

Wawrzyk zaznaczył, że nowe dane dotyczące liczby zakażeń w okresie minionych dwóch tygodni mogą pojawić się w trakcie pobytu danej osoby w innym kraju, a systemy opieki zdrowotnej dedykowane dla turystów, w tym prywatne są często niewydolne.

"MSZ utrzymuje dotychczasowy poziom ostrzeżenia na poziomie trzecim, czyli +nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne+" - mówił wiceszef MSZ.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: