Odbicie na spółkach wydobywczych wspiera indeksy

Finanse i gospodarka

WIG20 stoi przed perspektywą odbicia od linii wsparcia 2115-2150 punktów z zeszłego tygodnia. Jeżeli indeks zakończy dzisiejszy dzień znacznie powyżej tego poziomu, może to być podstawa do zatrzymania spadków na GPW na dłuższy czas. Po wczorajszym optymistycznym zakończeniu w USA dzisiaj inwestorzy odkupują akcje, szczególnie spółek wydobywczych.

Właśnie branże metali szlachetnych, nieżelaznych i stalowa „napędzają” wzrosty wielu indeksów. Przez ostatnie kilkanaście dni sesyjnych ten sektor spotkała bardzo agresywna wyprzedaż związana z nagłym spadkiem kursów metali. Kluczem do wzrostów wielu spółek wydobywczych jest zmiana atmosfery na rynkach złota (wzrost od dna o ponad 120 USD) i miedzi (wzrost od dna o ponad 500 USD). Warto zwrócić uwagę na KGHM czy spółki wspierające FTSE: Vendata Resources, Fresnillo i Antofagasta. Rynek
wspierają również informacje o zmniejszeniu poziomów wydobycia cyny w Indonezji.

Krótkoterminowe wskaźniki techniczne wymienionych spółek dały sygnały do kupna i wielu analityków technicznych zwraca uwagę na możliwość utrzymania krótkoterminowych wzrostów. Obserwatorzy sceny policznej są jednak nadal pesymistami. Rozmowy liderów trwają i nadal nic z nich nie wynika. Uważam, że przed katastrofą na rynkach liderzy nie będą w stanie się porozumieć. Po prostu motywacja do niepopularnych działań będzie niewystarczająca.

Jednakże dzisiejszy wzrost i przełamanie przez WIG20 poziomu 2150 należy odczytać jednoznacznie optymistycznie. Szanse na zmianę trendu ze spadkowego na horyzontalny rosną.

Łukasz Wardyn, Dyrektor Zarządzający, City Index Europa Środkowa i Wschodnia

Udostępnij artykuł: