Odgłosy: Z prasy krajowej – styczeń 2009

BANK 2009/02

Pieniądze wróciły do NBP W piątek [16 stycznia 2009] polskie banki komercyjne kupiły od NBP bony pieniężne za 26 mld zł. To znacznie więcej niż w ostatnich tygodniach, kiedy instytucje lokowały w tych instrumentach 15-17 mld zł.

Skąd taki wzrost? W czwartek NBP zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wykupił od banków obligacje o wartości 8 mld zł. – Banki pozyskaną w ten sposób nadpłynność już następnego dnia odłożyły w NBP – mówi Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. Tłumaczy, że instytucje nie mogły z dnia na dzień przeznaczyć całej kwoty na nowe kredyty.

– Poza tym w przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej z pewnością obniży stopy procentowe. Dzięki zakupowi bonów NBP banki jeszcze przez kilka dni będą mogły zarobić na ich wyższym oprocentowaniu. Rentowność bonów wynosi obecnie 5 proc. O wiele bardziej zaskakujące byłoby, gdyby te pieniądze się tam nie znalazły – dodaje Piotr Kalisz. [alebankmodule origin="..."

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: