Odwołanie pracownika z urlopu może być bardzo kosztowne dla pracodawcy

Rynek pracy

Przepisy Kodeksu Pracy w niektórych okolicznościach umożliwiają odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego. Eksperci inFakt wyjaśniają, kiedy pracodawca może to zrobić i jakie konsekwencje powoduje to dla obu stron.

wakacje, mężczyzna siedzący w poczekalni na lotnisku, samolot za oknem
Źródło: inFakt

Przepisy Kodeksu Pracy w niektórych okolicznościach umożliwiają odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego. Eksperci inFakt wyjaśniają, kiedy pracodawca może to zrobić i jakie konsekwencje powoduje to dla obu stron.

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko wtedy, gdy nagłe okoliczności wymagają jego obecności w firmie, a bez niego wystąpią poważne zakłócenia w pracy. Nie można jednak wezwać pracownika z urlopu, jeśli pracodawca wiedział, że nastąpią takie okoliczności lub wcześniej je zaplanował.

Przerwanie urlopu niesie konsekwencje dla pracodawcy: ma on obowiązek pokrycia wszelkich kosztów, jakie poniósł pracownik w związku z powrotem do firmy

‒ Pracownik musi potraktować decyzję o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego jako polecenie służbowe. Jeśli się z niego nie wywiąże, naruszy obowiązki pracownicze.

Może to skutkować karą dyscyplinarną, a nawet rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jest to uregulowane przez art. 52 § 1 pkt. 1 Kodeksu Pracy – wyjaśnia Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt

Czytaj także: Pracodawca sprawdzi, gdzie jedziemy na wakacje i czy jesteśmy zaszczepieni?

Obowiązki pracodawcy

Przerwanie urlopu niesie konsekwencje także dla pracodawcy: ma on obowiązek pokrycia wszelkich kosztów, jakie poniósł pracownik w związku z powrotem do firmy. Są to m.in. opłaty za pobyt w hotelu czy w ośrodku wypoczynkowym, opłata za niewykorzystane dni urlopu czy koszty podróży.

Decyzję trzeba przedstawić z odpowiednim wyprzedzeniem i uwzględnić czas potrzebny na powrót z wyjazdu

Jeśli wypoczynek przerwała też rodzina pracownika, pracodawca musi dodatkowo uregulować koszty niewykorzystania urlopu przez nią. Nie ma za to obowiązku ponoszenia dodatkowych opłat związanych z rozpoczęciem urlopu, np. wydatków na zakup akcesoriów sportowych. 

Czytaj także: Wakacje 2021: jak uniknąć cyberoszustw, rezerwując letnie wyjazdy online?

Jaka jest procedura odwołania pracownika z urlopu?

Na początek należy telefonicznie lub mailowo powiadomić pracownika o konieczności powrotu do firmy. Pracodawca musi się przy tym upewnić, że pracownik zapoznał się z treścią odwołania.

Pracownik musi potraktować decyzję o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego jako polecenie służbowe

Decyzję trzeba przedstawić z odpowiednim wyprzedzeniem i uwzględnić czas potrzebny na powrót z wyjazdu.  Niewykorzystany urlop może zostać wykorzystany w innym terminie. 

Przerwanie urlopu a odwołanie z urlopu 

Odwołanie urlopu nie jest jednoznaczne z jego przerwaniem. Te kwestie są regulowane przez zupełnie inne przepisy prawne.

– Przerwanie urlopu następuje gdy pracownik jest czasowo niezdolny do pracy, np. w wyniku zachorowania podczas wypoczynku – tłumaczy Mateusz Boguszewski.

Pracownik musi wtedy dostarczyć zwolnienie lekarskie. Po jego zakończeniu nie może już kontynuować urlopu. Powinien wrócić do firmy, a pozostałe dni wolne wykorzystać w innym okresie. 

Czytaj także: Wakacje 2021: najwięcej z wypoczynkowego budżetu wydajemy na zakwaterowanie

Źródło: InFakt
Udostępnij artykuł: