Odwrócona hipoteka – fakty i liczby

Finanse i gospodarka

W dobie wzrostu zainteresowania ofertami funduszy konieczna jest regulacja rynku. Najnowszy raport KPF odpowiada na pytania dotyczące trendów i spodziewanego rozwoju dotyczącego rynku hipotek odwróconych.

W dobie wzrostu zainteresowania ofertami funduszy konieczna jest regulacja rynku. Najnowszy raport KPF odpowiada na pytania dotyczące trendów i spodziewanego rozwoju dotyczącego rynku hipotek odwróconych.

Rośnie liczba zawieranych umów

W końcówce 2013 roku zapoznaliśmy się z raportem UOKiK mówiący o firmach proponujących opcję hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych zainteresowana tym tematem, zgłębiła go i stworzyła na tej podstawie raport. W latach 2011-2013 sporządzono aż 300 umów. Osoby decydujące się na podpisanie umowy mają średnio 75,2 lat. Od I kwartału 2013 r. wiek ten zaczął spadać. W zamian za dożywotnią rentę w 2011 r., spółki pozyskały mieszkania o średniej powierzchni 42,33 m2. W 2012 roku średni metraż wzrósł do 46,09 m2  żeby do końca 2013 r. wzrosnąć ponownie do 46,23 m2

Mapa zarządzanych nieruchomości

Województwo mazowieckie góruje pod względem zawieranych transakcji (30 proc.). Na drugim miejscu plasuje się województwo pomorskie i dolnośląskie (13 proc.). W województwie śląskim znalazło się 10 proc. wszystkich, natomiast w wielkopolskim- 7 proc. Reszta województw zawarła 6 proc. pozostałych nieruchomości.

Dwa produkty - jeden cel

Rozgorzała dyskusja dotycząca hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym. Chodzi głównie o praktyczne zastosowanie różnych modeli biznesowych. Najbardziej znaczącą różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią jest moment wypłacania świadczeń. Odwrócony kredyt hipoteczny daje możliwość uzyskania dodatkowych dochodów osobom, które chcą poprawić swój status. Wypłata środków trwa od 5 do 10 lat. Renta dożywotnia natomiast daje szansę osobom, których renta nie wystarcza na zaspokojenie codziennych potrzeb.

Zapewnić bezpieczeństwo

Każdy powyższy produktów finansowych może być wybierany w zależności od potrzeb klienta. Ważne jest by weszła w życie ustawa pozwalająca na jednoczesne funkcjonowanie obu produktów finansowych na rynku. Zmniejszy to ryzyko prawne dla przedsiębiorcy i klienta.

Na podstawie:  Hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym - pierwszy raport KPF, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych

Udostępnij artykuł: