Odzyskanie niepodległości przez Polskę – NBP upamiętnia generała Józefa Hallera

Z rynku

8 listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie - złotą i srebrną - upamiętniające generała Józefa Hallera. To kolejne monety z serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

8 listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie - złotą i srebrną - upamiętniające generała Józefa Hallera. To kolejne monety z serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

- Koleje losu Józefa Hallera pokazywały zawiłość dróg prowadzących Polaków do niepodległości. Bez niego nie powstałaby ochotnicza armia we Francji, która walczyła później w Polsce przeciwko Ukraińcom w Galicji Wschodniej w 1919 r. oraz bolszewikom w 1920 r. - podkreśla prof. Andrzej Chojnowski. To generał, który jako dowódca Frontu Pomorskiego dokonał w Pucku aktu symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

Rewers monety złotej przedstawia portret generała Józefa Hallera, w mundurze i czapce wojskowej. Awers to wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w tle rozchodzącej się płaszczyzny. Na rewersie monety srebrnej umieszczono portret generała, a na tle stylizowanej flagi Polski jego imię i nazwisko. Awers to ponownie wizerunek orła (znany z godła RP) oraz stylizowana flaga Polski. Więcej informacji na temat monet można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP. Moneta srebrna o nominale 10 zł będzie dostępna w cenie 130 zł, natomiast złota o nominale 100 zł w cenie 1650 zł.

Monety upamiętniające Józefa Hallera są kolejnymi z serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Pierwsze z nich ukazały się rok temu i przedstawiały Józefa Piłsudskiego. NBP planuje jeszcze dwie emisje, których zwieńczeniem będą monety wydane w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Monety srebrne - zestawione ze sobą - będą tworzyły artystyczną całość.

Emisja wartości kolekcjonerskich to okazja do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna planowana jest na 7 grudnia - do obiegu zostaną wprowadzone monety upamiętniające Aleksandra Jagiellończyka z serii Skarby Stanisława Augusta oraz szeląg, talar Stefana Batorego (seria Historia monety polskiej). Monety będzie można kupić w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji znajduje się na stronie internetowej oraz w zakładce Monety okolicznościowe NBP.

Biuro Prasowe Departament Komunikacji i Promocji Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: